Monday, June 14, 2010

14.06.10

Esimese asjana vaatasin kohe tipsut. Sügasin jälle. Ta on nii vahva! Toetab juba enamvähem õigele kohale ka. Sõrgats on juba püsti, aga päris õigele kohale ei toeta.

Lasime kohe ka ponikarja sisse, sest pidime nende aia ühe külje maha võtma, et uut aeda teha saaks. Ponid panime algul 1a. täkkude koplisse, aga pärast mõtlesime, et mõtekam ikka kuskile rohelise peale viia. Panime sugumärade tühja koplisse, Vihor ka sinna. Viisin Pascale ja tipsu ka õue. Päris kaua olid seal, aga see on hea tipsule. Kuigi ta magab nii sügavalt, kui talli saab ja on vääga väsinud. Äkki peaks teda seal vähem hoidma, sest ta peab suht palju seal käima ja jooksma. Mitte, et see halb oleks, aga ma arvan, et liiga palju ka hea pole..

Maris ja Janeli tegid bokse ja ma vedasin turvast. Siis hakkasime aeda maha võtma ja tuli lõuna. Peale seda lasime maneeži karja sisse, nad üldse ei tahtnud tulla. Kui see valmis, läksime aeda tegema. Ja see oli väääga suur koppel. Nagu VÄGA suur! Ja seda tegime väga kaua. Kuskil 3 ja pool tundi. Kohati oli nöör väga sõlmes, aga lõpuks saime hakkama. Aga meil oli Janeliga tore. Vahepeal tegime umbes 5 minutilisi pause paar korda. Tegime heinarullide otsas pilte, käisime ilusat tamme vaatamas ja pildistamas. Siis nägime uut liiki jänest. Päris naljakas oli. Täitsa hulluks oleme läinud siin juba :D Aga nalja peab saama!

Tagasi tulles hakkasime ka vaikselt toimetama. Pierrot viisin välja, Pascale ja Parma sisse(vöö ka jälle peale). Siis söötsime ja oligi taas valmis selleks päevaks!

13.06.10 Lühidalt..

Hommikul söötsin. Siis hakkasin hiljem hobuseid välja viima- Saliera, Vihor ja Lord. Parmale, Lordile ja Pascalele tõin rohelist. Bokse sain ka teha, 7 tk. Panin ka turvast ja pühkisin märade talli.

Ma ei saa mainimata jätta, et meie tipsu on ikka niii äge! Silitad teda, siis ta üritab vahest hammustada, kõrvad peadligi. Aga samas, kui ikka väga sügeleb kuskilt, hakkab ennast sügama või siis sind. Pascale pissis ja ta siis hoolega vaatas ja tõstis mokka. Ise nii pisike. Nii nunnu nägi välja. :)

Okei, siis ma tõin Olympia sisse ja kordetasin teda latiga. Ta on nii tubli, häälkäsklused on über selged. Lõpuks võisin juba nagu nö tavalise häälega öelda "galopp" ja ta kohe tõusis. Tubli hobu.

Siis tõin Vihori sisse ja ta sai oma lõunase kaera. Olympia ja Ants läksid ka välja. Parma ja Pascale tahtsid ka süüa. Pascale boksi puhastasin ka ära.

Õhtul enne söötmist tõime Janeli ära. Tagasi tulles Anne ja Nicolai toimetasid hobustega. Me siis võtsime nö üle selle. Tõin Lordi sisse, andsin rohelist kõigile. Ühesõnaga söötsime hobused ja Pascale tõin ka sisse.

Sunday, June 13, 2010

12.06.10

Hommikul siis viisin Pascale õue, et varss ka liikuda saaks normaalselt. Siis tõin Olympia sisse, andsin heina ja kaera. Tema sissetoomise ajal parandasin aeda ka. Ühest kohast oli alumine nöör katki ja maas, aga see sai kähku korda. Pascale oli sisse toodud vahepeal ja ma siis viisin jälle välja nad. Tegin bokse ka- 5.

Olympiale sain kordet teha. Kadi palus, et ma liigutaks teda üle lati. Nii sõnakuulelik hobune ju. Kõiki käsklusi teab väga hästi. Mõnus oli kordetada. Pärast sai kaera ja pulbrit kah ja siis viisin ta välja kah. Citta tõin sisse ja andsin täkkudele, Leopoldile, Pascalele lõunasöögi. Ants sai natuke müslit ja Vihor ka oma lõunasöögi. Lordile ja Parmale hein.

Maastikul käisime ka. Kadi palus jälle Cittaga sammu teha. Mari, Tuulika, Jaana ja Siret tahtsid ka tulla. Läksimegi siis väiksele maastikule. Metsa vahel on nii jube Cittaga käia, kui ta esimene on. Tegelt isegi Raiani taga pakkus traavi ja oli väga kiire.. Kohe kui metsast väljas, oli väga rahulik ja mõnus. Muidu oli täitsa tore maastik. Jaana oli Krissuga ja see tegi palju nalja :D

Tagasitulles viisime Mari ära ja ma käisin poes. Liivakule jõudes viisin Citta välja. Kes kuskil tallis või väljas olid, said natuke heina ja silo. Õhtul siis jälle Lego, Parma, Tynke, Vihor sisse ja hakkasin söötma. Maarja oli abiks, muidu oleksin üksi teinud kõike. Hein kah otsas. Otsisin siis boksidest natuke kuiva heina, natuke silo ja oligi tänaseks kõik.

Õhtul tegi Maarja mulle ilusa kalasaba :P

Friday, June 11, 2010

11.06.10 Lühidalt

Hommikul söötsin. Peale kogunemist viisin kohe Lordi välja ja lasime maneeži karja sisse- hein ja kaer neile. Kui kõik sai söödud, lasime välja need hobused, kes trenni ei lähe. Vihori viisin välja, Leia ja Pierrot keskmisesse talli, sest oli vaja sääsetõrjet teha. Tegingi ära, märade talli ka. Niii palju sääski on. Vähemaks neid jäi, aga täitsa kõrgele lae alla ka ei ulatanud seda vedelikku pritsima. Kui tõrje tehtud, puhastasin märade tallis jootjad ära. Homme peaks maneeži tallis sama tegema. Pascale viisime ka välja, sai seal korralikult koos varsaga ringi keblutada. Vahepeal ikka käisin vaatamas ka, mis nad seal teevad. Lord ka sisse. Siis sai päris kaua aeda värvitud. Homme peaks veel värvima, siis oleks siit talli juurest kõik aiad värvitud. :) Aitasin Citta valmis panna, puhastasin pool Emilit ära :D Ülejäänud tegi Mari.

Kell 8 jälle hobused välja, maneežikad ja ponid jälle. Parma sisse. Siis ikka söötmine ja oligi kõik. Ahjaa, täna öösel Parma vist varssubki. Jääme ootama!

Thursday, June 10, 2010

10.06.10

Hommikul kohe maneeži kari sisse, järgmisena sugumärad, sest neid oli vaja uude koplisse viia. Andsin neile natuke kaera ja siis niisama sügasime ja silitasime neid. Esimene asi, mis nad boksi tulles tegid, oligi sügamine- kõrvad, kaelad, tagumikud. Nii ära söödud. Sidusime varsa jalad ära, puhastasin Pascale boksi ja siis hakkas pihta. Uude koplisse viimine. Hobuseid oli 11 ja me 4-kesi vedasime neid. 1 ots oli ligikaudu 1000 sammu, ehk siis pm 1 km ja me käisime kokku seda 6 korda, ehk siis umbes 6000 sammu :D Päris hea. Päevanorm on 10 000 sammu. Väsitav ta oli järjest käia nii, aga see teeb ainult head. Jalad on küll rohkem trimmi läinud, mujalt ka. :) Ma viisin esimese korraga Malvina(hobune, kelle kõhu all istusin)- täiesti rahulik oli, ainult ees tahtis käia, siis oli kõik ok. Teisena viisin Seraphina. Kolmas oli kõige rahulikum hobune vist üldse- Ariadne(minu lemmik kohe esimesest päevast alates :)).

Kell oli juba päris palju. Viisin Lordi ka välja, et liigutada end ja värsket õhku saaks. Siis tulid lapsed, kes trennis käivad neljapäeviti ja reedeti. Algul pidi Nicolai andma, aga siis ta küsis, et kas ma saaks ise anna. Ütles, et minuga oldi väga rahul(kui nüüd alles need 2 tüdrukut käisid:)) ja ma võiks vabalt anda. Unustasin mainida, et vahepeal sada vihma ja ma sain päris märjaks, nii et vahetasin riided, võtsin paar ampsu süüa midagi ja läksin neid abistama valmispanemisel. Kõikide nimed selged ja hobused valmis, läksime trenni tegema. Küsisin, et kas nad latte tahaks teha. Nad olid väga rõõmsad selle üle. Elina pärast trenni lõpus ütles, et see on üks parimaid trenne, mis ta saanud on. Teised olid ka rahul :) Väga tore. Tahtsingi neile midagi huvitavat teha. Kõik olid väga tublid ka. Vahepeal mõtlesin, et mis ma teen siin, nad oskavad ju nii hästi ise ka. Raian jäi ka seinale korraks. Ta on see, kes alati peale trenni püherdab ja nii pahasti jäigi nüüd seinale. Ukse nurka. Aga utsitasin natuke stekiga ja siis pingutas ja sai püsti õnneks.

Kui Saliera sai välja viidud ja mõned teised ka, siis läksin lõunale ja peale lõunat võtsin kohe Walhalla ja Winona käsile. Kordetasin mõlemaid, Winonal ka külgratsmed. Winon on niii armas! Selline sonsu, täpselt nagu mulle meeldib. Natuke raskemat tüüpi, vankrihobu :P Tõsiselt sõbralik, seltsiv, mõistlik ja armas hobu. Määrisin preist jalga ka kreemiga.

Kell kukkus viis ja varsti sai Mari ka valmis, siis läksime poodi. Kell hakkas 6 saama tegelt juba. Tagasi tulles sõime natuke ja mõtlesime, et võiks ikka Lego boksi korda teha, kuna täna pidi selle täitsa heinast puhtaks tegema, aga kuna andsin trenni ja Mari ka tahtis seda tööd natuke proovida, oli ta ka seal ja siis me unustasime teistele öelda.. Tundsime, et peame ikka selle korda tegema. Alustasimegi kõiki õhtuseid töid kell 7 ja pool 9 saime valmis. Tõin Lego sisse, Saliera sisse, Parma ja Lord sisse. Välja lasime ka hobuseid. Maneežikad ja ponid. Peale seda käisin niidetud rohtu toomas. Lego saab ainult seda praegu ja Pascale ka. Siis jäi veel ülejäänude söötmine ja oligi kõik taas.

PS! Varss kasvab rõõmsalt. Kepsutab boksis ringi, vehib oma tagumiste jalgadega väga kõrgele. Kaval on ka- kui boksi läheme, tõuseb kohe püsti ja läheb Pascale selja taha peitu. Harjunud sellega, et tavapärased õhtused protsetuurid algavad nii :P Ja eile õues ta näksis emme järgi juba muru. Boksis on heina ennem ka söönud natuke, täna sõi ka muru. Nii armas on see pisike. Meie tipsu!

Wednesday, June 9, 2010

09.06.10

Esimese asjana puhastasin Pascale boksi. Tynke ja Saliera viisime välja, et all tallis rohkem ruumi oleks, kui kari sisse tuleb. Lasimegi kohe siis karja ka sissa ja andsime heina. Enne täkkude ümberkolimist jõudsime veel varsa jalad kinni siduda.

Sellega asi ühelpool, läksime Tuulika ja Aaloga uut akut aia külge panemas ja Tuulikaga võtsime kaks täkku käe otsa ja juhatasime nad uude koplisse. Nad jooksid natuke, läksid 2a. täkkude juurde, natuke nuuskisid ja jooksid veel ja nuuskisid jälle, osad said surakad tänu sellele ja oligi kõik. Täitsa viisakalt käitusid seal. Proovisime Lordi ka välja viia. Panime ta Ramsa aeda, kus ta natuke agea püsis, aga siis alt läbi vupsas nii, et traat läks puru.. Ja seal on 5000v sees, aga see ei lugenud midagi. Nicolai siis üritas talle voolu anda, mis ka teda eriti ei kõigutanud. Natuke tõmbas pead üles, aga muidu oli täiesti rahulik :S Huvitav loom... Mulk läks ka siis katki natuke ja parandasin selle kohe ära. Siis viidi Pascale varsaga välja ja vaatasin neid natuke aega. Varsa jalg on katki. Pascale oli talle jala peale astunud, tipsul kohe karv maas ja katki natuke.. :( Panime rohtu ja sidusime taas jalgu.

Siis läksime sugumäradele uut koplit tegema. Päris kiiresti sai tehtud. Tagasi tulles tõime Pascale sisse ja saime lõunale. Lõpetades viisin Lopsu välja ja tegin bokse, 7 sain teha täna. Varsa jalad sidusime ka jälle vahepeal ära ja siis tegime talle edasi- turvas, hein. Õhtul korjasin veel laudu, mis kuskil vedelesid ja maneeži karja aias tegin väikse ümbermuudatuse.

Õhtul tõin Ramsa sisse, Parma sisse, Puhh välja, Lord maneeži jooksma/liigutama. Pascalel jälle selline vastik köha. Tõstsime ta teise boksi ja ei pannud enam heina alla. Ainult turvas ja sööb praegu ainult rohelist.. Nüüd natuke hiljem oli tal juba parem olla. Söötsime hobused ja sidusime varsa jalad, Lord boksi ning oligi tänaseks kõik.


08.06.10

Teen lühidalt ja igavalt. Ei mingit pikalt seletamist. Proovin vähemalt :P

Hommikul söötsin, puhastasin Pascale boksi, panin Ramsese treiku peale- läks Ulvi juurde. Lasime maneeži karja sisse, siis läksime Aaloga 2a. täkkude aeda pooleks tegema, et 1a. täkud kõrvale panna. Tagasi tulles jälle Pascale boksi puhastamine, viskasin bokse peale, vaatasin vabahüppeid.

Andsin märadele heina, noorte märade kari sisse, siis andsin 1a. kaera, vaatasin veel vabahüppeid. Algul pidin ühele tüdrukule trenni andma, aga ta jäi haigeks ja siis Anne pakkus mulle Vegast. Käisime mina, Anne, Ingrit ja Nicolai. Uus koht jälle, pole varem käinud seda teed pidi. Väga mõnus ja rahulik oli olla. Lõõgastav maastik.

Kell hakkas 8 saama ja tõin Lego sisse, Parma ka. Välja lasime Leopoldi, Emili ja Raiani. Noorte kari sai küige esimesena muidugi.. Siis viisime Puhhi ja Rassut välja, Puhh ehmatas poiste peale ja tõmbas käest, aga õnneks jäi 10m eemale seisma ja ootas rahulikult. Pärast hakkasime söötma ja jõudiski vaba aeg kätte..

Tuesday, June 8, 2010

07.06.10

Hommik algas sellega, et viisime Saliera ja Tynke välja. Maneeži karja lasime ka siis sisse, Vihori viisin välja. Rasputini ja Silvesteri tõime sisse, kaer neile. Marisega puhastasime kaerakäru. Käisin varsa juures- nii tugevaks ja kaitsvaks on muutunud. Silitasin teda ja siis ta teeb vahepeal kurja nägu ja üritab oma väikeste hammastega hammustada :D Nii nunnu on see tegelt.

Poole kümne aeg tuli kaer. Ma ei kujuta ettegi, mitu tonni, aga päris korralikult. Loopisimegi kaera kella poole kümnest veerand 12-ni. Vahepeal tulid Malvina ja Wildrose koju tagasi. Võtsin Malvina maha. Martini läks ka koju, mina paningi peale, väikse pusimisega, aga lõpuks saime ilusti peale. Siis kühveldasime kaera edasi.

Täna sain praktikal olles esimest korda trenni anda. Olen ennem ka andnud. Sellistele täitsa algajatele või natuke rohkem oskajatele andmisega saan ilusti hakkama. Vegas käis esimene trenn ühe tüdrukuga, kes on 2a sõitnud, 2 korda nädalas Kallaste juures. Selle lühikese ajaga õppis ta palju ja jäi rahule. Hea tunne oli endal ka. Pärast tulid veel 2 tüdrukut, kes pole üldse sõitnud. Nemad olid ka väga tublid. Mina andsin Vegasega ja Janeli Maagiaga trenni. (Y)

Nüüd oli kell nii palju, et pidime Marise bussi peale viima. Käisime poes ja tagasi tulles viisime Maagia ja Vegase välja. Ants ja Vihor tulid sisse. Walhalla jäi üksi keskmisesse talli ja viisin ta siis alla talli, sest ta nii jubedalt karjus. Sai oma Donna juurde, siis oli rahul. Viisime Mariga Wendy ja Cili välja. Wendy käiks nagu esimest korda seda teed..

Kell lõi nii palju, et võisin magama minna. Magasin kuskil poole 7-st poole 8-ni. Hea uni oli.. Siis jõudsin täkud sisse tuua, märad ka. Nüüd jõudsid teised maastikult tagasi ja kui ma olin märad sisse toonud, vaatasin, et mida need 3a vaatavad. Vaatasin ka ja nägin- keegi kappab rõõmsalt nende poole. Lord taaskord. Teist korda.. Tõin ta talli ööseks. Siis alustasime söötmisega, puhastasin Pascale boksi ja panin heina alla ja oligi kõik.

Monday, June 7, 2010

06.06.10 Koolisõidu ABC II etapp

Täna sain taas tähtsat tööd teha, ainult teistsugust. Nimelt, olin sekretariaadis Piretil abiks. Üli rahul olen, et meil selline võimalus üldse on. See annab nii palju juurde. TÄNAN! :)

Ma siis pidin stardijärjekordi, tulemusi jm printima. Lugesin ette punktid, vead jm. See mu ülesanne oligi pm. Aga vahepeal oli nii kiire, sest otsisin Ulvit, kuna ta telefon paaniliselt helises ja siis ma jooksin ja viisin selle talle. Tükk aega kuumasin suurest jooksmisest.

Maris sai oma sõidus esimese koha! Nagu WOW! ÜLISUPER!! Midagi nii head keegi ei osanud oodata. Aga see on tubli ja raske töö tulemus. 2 nädalat higi ja lihasevalu! Aga nii tublid olid mõlemad- nii Leia ja eriti MARIS! :) Maarja sai ka oma sõidus esimese koha! VERY GOOD. Meie omad üldse olid seekord eriti tublid. Nicolai sai teise koha, Marit kolmanda. Eliise, Roosi ja Silvia olid ka väga tublid :) Kadi sai teise ja kolmanda koha! Tubli töö!


Saturday, June 5, 2010

05.06.10

Kolmas puhkepäev. Trenne väga ei vaadanud, palju muudki oli teha. Mul oli toas nii igav ja ma pidin lihtsalt midagi tegema. Aitasingi siis turvast boksidesse panna, peale visata hunnikuid. Varsal aitasin jalgu siduda, hoidsin kinni teda, Priidu aitas pikali panna. :) Siis Joosep vaatas täkkude hambaid, sugumäradel tegi hambaid täna- Pascalel ja Lousial. Väga äge. Homme täkkudel ilmselt.

Õhtul mässasime ka ringi, tõin Vegase sisse, näitasin varustuse kätte jne. Süüa ka sai jälle palju, palju erinevaid asju. Kõht on punnis nüüd..

Siis saime teada, et üks eesti laulja on ka siin, päris huvitav. Vaatas trenni. Ma ei ütle avalikult, kes see oli. Kui tahate teada, siis MSN :D:D:D

Homme on võistlused ja ma olen sekretariaadis :) ÄGE! Head ööd!

Friday, June 4, 2010

04.06.10

Hommik algas Jamesi trennide vaatamisega. Päeva jooksul sai seda ikka tehtud korralikult. Süüa saame majas nüüd, kui James siin on :P Täna olin isegi natuke rohkem toas, puhkasin. Aga aitasin ka. Hobuseid välja viia, sööta natuke, varssa hoida. Nicolai tundis täna muret, et ega ma pettunud pole, et võistelda ei saa. Ei ole. Ja õnneks ta sai ka aru, et miks ma ei taha võistelda. Ta teab ka, kellega ja kuidas ma sõita olen saanud. Meil on siis üks programm, kuhu paneme trennid kirja ja tema näeb ka neid oma arvutist. Ütleski, et olen saanud nii ebastabiilselt sõita vms. Erinevate hobustega jne. Aga ma olen rahul, sest tunnen, et õige on võistlema minna siis, kui tunnen hobust ja koostöö toimib.

Priidu hobune pääses ka boksist välja. Sõi Lego nina all rohelist rahulikult, siis jooksis eest, Lego oli täkku täis. Lõpuks jooksis ta ratsaplatsile, mis on aiaga piiritletud ja siis sain ta kätte ja viisin boksi. :P On Aabram alles.

Ulvi askeldas Pascalega ka, praegu tundus kõik ok. Varss on ka nii tubli ja elujõudu täis!

03.06.10

Esimene puhkepäev. Toimetasin natuke niisama ringi, üritasin toas istuda ja lihtsalt puhata. Midagi ikka aitasin teha ka. Õhtul tuli James, see nv on jälle Jamesi trennid. Aitasin varssa süstida. Kahekesi ei saanud eriti hakkama, sest Janeli pole varem süstinud ja varss oli natuke ärevil. Jalgu sidusin ka. Ja puhkaaaasin palju, palju, palju :)

Marisel oli tungiv soov skeemi läbi joosta, ise. Nii me siis läksimegi kuskil veerand 12 õhtul seda harjutama. Mari ja Janeli lihtsalt irnusid, kui me "galoppi" jooksime :D Aga ei, meil oli väga lõbus õhtu. Enne skeemi harjutamist saime toas ikka korraliku kõhutäie naerda. Minul ja Marisel võttis lausa pisarad lahti. Niii äge seltskond ikka! :)

02.06.10

Hommikul söötsin ja puhastasin Pasca boksi. Louisalt me ootasimegi, et täna öösel poegib. Poegiski. Aga varssa pole enam. Kurb.. Kõik ootasime väga....

Siis vaatasin, et keegi jälle aiast välja. Rose seekord. Tõime kohe Maagia ja saime ta aeda tagasi, aga kohe meie nina alla ta lihtsalt vupsas alt läbi. Mõtlesime siis kõik juba sisse lasta, sest sellel karjamaal eriti süüa polnudki enam. Käisime Marisega kopleid parandamas. Vaatasime noorte täkkude aiad ka üle. Neil on seal nii palju süüa ja nii palju sääski ja kihulasi. Arvasid, et me läheme neile järgi, aga ei. Tagasi jõudes hakkasime aeda värvima, vahepeal tõstsime varsa käru peale.... ja siis värvisime edasi. Nüüd oli juba lõuna aeg käes ja peale seda viisime Pascale natukeseks välja. Andsin heina ja vett talle ka.

Mul on kõrva taga väiksed munad, lümfisõlmed paistes(jah, seal on ka neid). Käisingi mingi poole 3 aeg arsti juures, verd andmas. Õnneks põletikku polnud, aga mul on ilmselt ka mingi allergia, sest putukahammustused lähevad nii suureks, kõvaks, kuumaks ja sügelevaks. Apteegist ostsingi siis kreemi allergia vähendamiseks, külmageeli ja elastiku- 2 viimast jala jaoks. Nüüd oli juba kiire kiire, sest pidime neljast trenni minema. Palusin Janelil Vegas tuua ja andsin talle selle eest banaani ja mandariini :D. Olime siis puhastamisega poole peal ja Anx ütles, et me mõne hobuse välja viiks. Viisimegi Robini ja Martini Dry. Vegas, Vegas. Tore grupihobune. Aga ma ei saa temaga võistelda, sest ma tahan korralikult sõita, mitte lihtsalt skeemi kuidagi läbi kulgeda. Ringid peaksid ikka ringi moodi olema jne. Sõitsin temaga ja siis sain aru, et pole mõtet võistelda temaga ja üldse. Kõik said nagu aru minust, sest ma olen nüüd viimasel ajal üldse vähe sõita saanud ja erinevate hobustega. Njaa.. Proovisin korra Leiaga ka, aga ei tule midagi võistlemisest välja, kui ainult max paar korda sõita saab. Mis harmoonia või koostöö hea saab hobusega tekkida, kui sõidad kuu ja poole jooksul temaga 2,3 korda? Kui midagi teha, siis korralikult. Maris läheb temaga võistlema. Eelmine nädal sai ta vähemalt 5 päeva jutti temaga sõita ja see nädal ka sõidab. Nii peabki. See ongi selle eelduseks, et sa mõistad hobust ja tema sind. Õpid tundma teda ja tead neid nö nippe, mida tal vaja on. Leial on ka omad nipid, mis Marisel selged. Marisele hoian pöialt, tal läheb Leiaga väga hästi trennidest tegelikult.

Kuna ma Leiaga lõpetasin, siis pesin ka teda. Niii mõnuleb see loom. Oma uued saapad pesin ka puhtaks, aga siis Kadi rääkis, et lihtsalt paneks seepi peale ja ei võtakski ära. Kusjuures, olen näinud jah, et nad teevad ka nii. Kasulikum nahale.

Maris käis Krissuga ka trennis. Ta on väga tubli juba ja näeb ka palju parem välja. Ei ole nii ümar enam. Siis tõin Martini sisse, kuna see jooksis hulluks end seal, täitsa märg oli.

Täna tuli Mari tagasi :) Käisime kolmekesi järel tal. Sidusime varssa, andsin rohud, puhastasin boksi, andsin Pascale silo natuke, viisin Krissu välja. Kell veerand 11 pidime Cili, Ariadne ja Malvina sisse tooma Ulvi jaoks. Imperiat ei saanud kätte, siis lasime karja sisse. Said puhata ja kaera süüa. Andsime heinad ära. Esimesena siis Ulvi vaatas Malvinat- polnud tiine. 2. Cili- pole tiine, 3. Seraphina- tiine, 4. Ariadne- pole tiine, 5. Lavetta- tiine u. 50 päeva juba. :) Kell oli 12 ja saimegi voodisse lõpuks.

Tuesday, June 1, 2010

01.06.10

Hommikul sidusime varsa jalgu taas, Nicolai aitas meid. Järgmiseks lasime maneeži karja sisse. Aitasin hobuseid vedada oma boksidesse jne.Viisin Torteni ka välja oma märade juurde ja siis andsin tiinetele heina. Siret ja Jaana olid hobustega ja nad palusid mind appi Leopoldi valmis panema, sest nad ise veel eriti ei oska. Panin siis valmis, seletasin ja õpetasin ka natuke neile, kuidas peab olema jms.

Siis pidime puid laduma ja peale seda läksime lõkkeplatsi koristama. Riisusime ja tõstsime lõket kokku rohkem. Päris tükk tegemist oli. Nüüd kõht juba korises kõvasti ja kui valmis saime, läksimegi sööma. Peale lõunat õpetas Nicolai meid murutraktoriga sõitma. Nii lihtne. Ma siis hakkasingi lõkkeplatsi ümbrust niitma. Varsti jälle võistlused, siis peab muru niidetud olema! Palju ilusam sai. Kahjuks hakkas vihma sadama ja saime suht läbimärjaks. Läksimegi siis tuppa kuivama, üles soojenema ja panime kuivad riided selga.

Sidusime varsa jalad ära. Nüüd siis hakkasime Marisega talle tegema. Ma panin turvast boksidesse(märade tallis). All tallis sain 8 boksi teha, panin turvast kõikidesse boksidesse. Tynke ja Robini boksid olid sellised, et keskelt täiesti lirtsus. Pärast said hea pehme aseme endale sinna :) Kui see sai valmis, läksime jälle niitma. Maris vikatiga ja ma traktoriga jälle. Võikski niitma jääda, nii mugav ja lihtne sõita ja teha. Seisime natuke välja ja siis ma äkki nägin, et hobune on nagu lahti, jookseb põllu peal ringi. Oligi. Roxalena muidugi. Kolmveerand tundi läks aega. Teine kord võtame kohe teise hobuse, oleme targemad.

Trenni sain ka täna. Emiliga sõitsin, Anx andis trenni. Mida rohkem sõidan, seda paremini saan aru ja saan paremini hakkama. Ta liikus ilusti all ka vahepeal, aga kõigub suht.. Sest ma ise ei oska nii hästi. Galopiga oli nii, et proovisin nii tõsta, et väliselt nagu midagi aru ei saakski, et midagi teen seal seljas. Nii peabki olema. Paar korda läks mööda, ise olen süüdi, aga pärast oli nii mõnus tunne endal, kui pidin minimaalselt märku andma. Väga hea. Istakuga ka palju tööd, selles suhtes, et jalad ei oleks nagu lennukitiivad galopi ajal. Traavi ajal suudan hoida, täisistakus ei suuda eriti, sest ma ei oska väga jalustele maksimaalselt toetada. Kohati nagu parem, aga pean harjutama veel.. Ja sõitsin kannustega, teist korda elus! Seda hobust on lihtsalt säärega raske edasi sõita. Peab tugev säär ikka olema.. Muidu oli Anx mu istakuga rahul, mingi aeg oli see nagu väga hea :) Algus seegi. Tasa ja targu ikka.

Õhtul siis tõin täkud sisse, söötsime hobused, mässasime varsaga- jalad, rohud. Rääkisime Ulviga juttu. Täna tuli tema hobune siia, sest võistlused on, kust ta osa võtab. Käib siin harjutamas siis. Lousia loodetavasti täna öösel varssub. Ulvi arvas kah, et täna võib tulla. Eks näis, jääme ootama :) Ahjaa, ponud tõime ka sisse, et puhata saaksid.. Päevläbi pm jooksid traavi, sest kihulased ajasid neid hulluks.. Nagu teisigi hobuseid :/

Monday, May 31, 2010

31.05.10

Hommik algas sellega, et läksime 3a. poisse sisse tooma. Andsin poistele silo juurde. Märadele kah silo. Siis läksime nende koplit maha võtma, et saaks uuele karjamaale aeda teha ja neid sinna viia. Kella 11-ni oli meil aega. Marisega siis raudpostidele panime laua jupid külge ja nupukesed ka, kuhu traat külge läheb. Tükk tegemist oli sellega. Nüüd on meil asi väga käpas. Kell saigi 11 ja läksime pessu ja riideid vahetama, et Viljandisse minna. Maarja arsti juurde vaja viia ja siis ratsapoodi minna tarvis. Ostsin poolsaapad, valged kindad, seebi ja sokid sealt. 1500.- laks täpselt :D Siis käisime toidupoes ja mingis poes nimega Rebecca, kust saime vägevaid asju ja väga hea hinnaga. Seal tuleks mitu tundi vaikselt shopata. Nii palju erinevaid ja ilusaid asju.

Tagasi jõudes sõime ja siis hakkasime tööd edasi tegema. Viisime 3a. uude koplisse. Panid rõõmsalt ringi kohe. Vaatasid piirid üle ja tegid sellist rallit. Siis käisime Marisega ühte mulku tegemas, et hobused niidaks pika muru ära sealt(sõnnikuhoidla tee). Tynket pesime ja panime vajalikke asju peale. Viisime hobuseid välja, söötsime, tegelesime varsaga(rohud,. Panin talle jälle seda rohtu suhu ja TEGIN SÜSTI. ESIMEST korda! Ma pole varem julgenud teha. Koolis täiega lihtsalt hoidsin eemale, et jumala eest tegema ei peaks ja nüüd siis väiksele rahutule ja äkilisele varsale julgesin teha. Kus peitub loogika? :D Ei olnud see nii hirmus üldse, hea koht oli ka ja varss oli nurka surutud. Saime ilusti hakkama. Oligi kõik. Vist

30.05.10

Hommikul söötmine, Pascale boks puhtaks. Ramses välja, Lousia ja Parma tallide vahele aeda rohelise peale. Pühkisin maneeži mineku tee puhtaks, panin Sireti tribüüni pühkima, silusin maneeži ühte nurka, pesuboksi tegin puhtaks. Varsale käisime ka rohtu silma panemas, jalatoed jälle peale, puhastasin boksi taas, jälgisin varssa. Mära karja lasime sisse, käisime 3a. vaatamas, käisin ka noorte märade karjas neid niisama silitamas ja suhtlemas nendega. Ma olin väga huvitav nende jaoks, käisid järgi ja uudistasid mind kohati.

Nüüd siis käisime põkaga heina viimas 3a, sest neil roheline oli suht otsas.
Võiks magama nii jääda, ausalt. Nii hea mugav ja pehme oli seal.

Tagasi tulles käisime niitmas muru- 2a. täkkudele ja tiinetele ja Pascalele. Varsal sidusime jalad ja viisime õue, kus ta oli väga vähest aega, sets Pasca ainult jooksis ringi. Tegin boksi puhtaks, panime rohtu ja õhtul ikka hobused sisse, söötmine. Maris tegi teist korda süsti! Esimene kord oli nii jube ja ta mõtles, et ei tee enam kunagi. Täna aga tegi varsale süsti ära ja oli ise ka päris rahul pärast. Mina andsin varsale rohtu suhu. Selline päev.

Sunday, May 30, 2010

29.05.10 Võistlused!

Hommik algas sellega, et panime varsale rohtu, tõime Donna sisse ja 1a. täkud sisse. Täna toimus Liivakul ERL Suvise Koolisõidu Karika II Etapp. Kohal olid nii vähem tuntud kui ka tuttavad näod ja nimed. Marit võistles Lego, Ramsa ja Leiaga. Minu ülesanne oli kohtunikul abis olla ehk siis kirjutada hindeid ja kommentaare. Olin abiks Ellen Vatselil ja Alla´l. NIIII ÄGE! Tegin sellist asja esimest korda. Väga korraliku praktika saame ikka. Meiega jäädi väga rahule ka. Ellen kiitis meid kõvasti, meie tiimitöö oli super ja mina sain kirjatööga ka väga hästi hakkama :) Kõik olime tublid. :) Nii tore. Sekretariaadis sain ka abiks olla vahepeal.

Pärast võistlusi siis tõime mingi aeg märad sisse, Lego välja, 2a. täkkudele hein, varsale rohi- silma ja suhu ja sidemed, Lego ja Ramsa sisse, söötmine ja varsale silma rohi. Käisime ka toas, Annega istusime ja rääkisime päevast ja muust hobuelust, väikse mohhiitoga. Lõpetasime tegusa päeva lõõgastudes.

28.05.10

Täna teengi lühidalt, ausalt! Üritan nii kirjutada, nagu märkmepaberile kirjutasin(kirjutan väikse paberi peale pm märksõnad, et mis teinud olen, sest kui teen palju ja erinevaid asju, unustan mõned asjad ära..).

Hommikul siis söötsin, Pasca boks puhtaks, varsa vaatamine, varsale rohi silmadesse. Oli vaja laudu õlitada jälle. Tegime selle kähku ära. Tegin ühe aia nurga korda, et saaks alt tallist otseteed pidi minna ühte rohelisse aeda. Siis jälle käisin varssa vaatamas. Viisin Leopoldi välja, panin valtrapid pessu, puhastasin Marise poolsaapad, mida ta mul kasutada lubas :) Täänk juu! Nüüd ma pean ka kohe need endale saama, sest nendega on üldse teine asi sõita! Õige tunne on. Nii, nüüd viisime Tynke, Saliera ja Robini välja. Donna ja Kraff sisse. Donnale andsin kaera ja Puhhile panin jalale linimenti. Perru poissi sain seljas jalutada! Nii mõnus! Järgmiseks viisime 2a. täkud välja. Leia tõin talli ja võtsin lahti. Sain lõunale ja peale seda loputusvesi tuli panna.

Hobused välja- Sol ja Leia, siis Donna ja Perru, Citta sisse, Puhh ja Lips välja, Leopoldile kaer, Winona sisse. Läksin Cittaga maastikule, sest Kadi palus mind, et kui ma viitsin temaga jalutada, siis võin minna. Enne seda panin pesu kuivama, siis lasin varsal õue süüa(hoidsin Pascalet kinni). Mõtlesin, et tuleks ikka sisse tuua, kuna varss ei saanud eriti süüa ega pikutada, sest Pasca panin aias edasi tagasi jooksu ainult.. Tõime sisse ja siis läksin valmis panime Cittat. Käisime Anxiga siis maastikul. Winona oli väga tubli ja Cittal oli väga kiire. Winonale aitas ja siis ma käisin üksi edasi. Käisin natuke metsas. Üksinda olles oli suht ärevil- passis ringi ja kartis kivi ja puujuuri+ sääsed tüütasid. Tulime siis ruttu ära. Käisin varssa vaatamas jälle.

Enne võistlusi tuleb ümbruskond korda teha. Väliplatsil siis põõsaste ja puude ümbert korjasime muru ära Silvia, Roosi ja Annikaga, Tuulika ka mingi aeg. Ponidele panin heina, vaatasin jälle varssa ja puhastasin boksi. Roni viisin karjamaale. Raianit oli vaja kätte saada, ajasin ka teda natuke taga ja tõin siis talli. Nüüd oli vaba aeg ja kasutasin seda täiega ära ja magasin kaheksani. Tõime siis märad sisse ja Lego ka. Söötsime hobused ja viisin Raiani ja Pippi välja. Käisime veel varssa vaatamas ja rohtu panemas. Kõik..

Thursday, May 27, 2010

27.05.10 Täna öösel me ei maga..

Tegelikult magasime, aga max 5 tundi kokku ja mitte järjest. Varsale on rohtu vaja panna 2kesi, sest ta hakkab rabelema ja siis on vaja teda kinni hoida. Käisimegi kell 2 ja kell 5 hommikul seda tegemas. Täna tõesti olime nagu zombies. Suht ränk on terve päev sedasi tööd teha. Esimestel päevadel olime tükk aega väga energilised, aga nüüd on väsimus võimust võtnud ja oleme tõsiselt üleväsinud, aga peab hakkama saama, sest koguaeg on vaja midagi teha... Njaaa, kell 8 panime ka rohtu. Tegin boksi ka puhtaks.

Järgmiseks viisime 1a. täkud välja ja käisin varssa vaatamas jälle. Lasime maneeži karja sisse. Siis viisin Leopoldi aia ja kraavi vahelisse aeda rohelist sööma. Vahepeal käisin mulgu juures, et noorte kari sisse lasta. Siis aitasin neid boksidesse panna ja läksin Emilit Leopoldi juurde viima, kuna ta oli väga närvis. Sollule andsin kaera, vaatasin varssa. Jõudsin puhastada 2 sadulat, siis pidin minema varsale rohtu panema. Nüüd tuli Nicolai ja ütles, et ma laudu õlitaks. Tegin algul üksi seda, pärast Mari ja Tuulikaga- palju kiiremini läks. Minu käsi liikus kibekiirelt ja koostöö sujus hästi :D Mariga viipasime ja Tuulika keeras ja võttis valmis laudu eest. Käbe tuli lõunal käia, sest lauad pidi valmis saama täna õhtuks ja siis tuli lühemalt teha... Nüüd oligi see aeg, kus tulid Mari ja Tults ka appi. Taas oli aeg jõudnud sinnamaale, et tuli varsale rohtu silma panna, boksi puhastasin ka. Siis viisime Tynke ja Saliera sinna, kus Leopold ja Emil enne olid. Käisime varssa vaatamas. Maneeži kari läks välja, Soll ja Pasca said heina. 2a. täkkudele viisime heina. Taas jälgisime varssa ja panime rohtu. Nüüd Ramsa viisime õue. Peale seda puhkasime natuke aega, sest tõsiselt silm vajus kinni ja meile öeldi kah, et näeme "head" välja. :D See oli peale viit, nö ametlik tööpäev sai läbi, kella 8-ni oli aega puhata. Siis tõime märad sisse, söötsime ja sellega läks aint kuskil pool tundi, sest Maarja ka aitas sööta ja hobuseid tuua.

Nicolai kutsus meid majja sööma. Rääkisime juttu nagu ikka ja siis pärast tõime 2a. täkud sisse, sest nad olid oma aja täitsa ära lammutanud. Ainult 3 rida traati oli ees, ühtki lauda mitte. Siis tuli neile hein panna ja kaera anda. Panin ka hommikuse heina ukse taha, et hommikul lihtsam oleks. Maneeži kari oli pm oma heina kõik ära söönud juba, panin siis natuke juurde. Neile panin ka ukse taha valmis. Heina tõin keskmisest tallist, 2 kärutäit, sest all oli otsas. Lõpetasin täpselt kell 23:00... Praegu on kell täpselt 00:00. Ma olen väsinud, aga ma pean kirjutama, muidu lähevad päevad meelest. Nii väsinud, et ei jõua pestagi end normaalsel ajal, nüüd jooksengi! TSAU

26.05.10

Üritan lühidalt kirjutada, sest täna ma tõesti ei jaksa. Hommik algab vara, öösel ei saa magada ja päev venib vääga pikaks. Kell 01:00 käisin varsale rohtu panemas. Okei, see päev sai natuke rohkem magada. Päev algas kell 8 ja lõppes kuskil õhtul kell 10+ varsa teema. Meil saab praktika varsti läbi nii. Päevad ei tule täis, aga tunnid tulevad topelt. Päevad peavad nagunii täis tulema. Aga selle eest saame kõva praktika. Teame, milline on elu, kui on üle 70 hobuse pidada.

Esimese asjana siis tõime Rasputini, Spidermani ja Supermani sisse. Siis lasime maneeži karja sisse. Viisin Rasputini alla talli, et teda puhastada ja valmis panna saaks. Supermani puhastasin ja nüüd sain juba Rassu tagasi oma boksi viia. Panin ka valtrapid pessu. Puhastasin Ma Belle, Lipsu- teda kordetasin ka ksukil 15min, ei longanud praegu enam. Järgmine oli Ninja, keda puhastasin. Siis viisime Tynke ja Saliera täku vahelisse aeda jälle. Käisin varssa vaatamas.

Nüüd oli trenni aeg. Olin Cittaga. Ta on täiesti teine hobune. Olen temaga ühe korra sõitnud varem ja kui nüüd sõitsin, mõtlesin, et see küll Citta pole. Kadi on eriti tubli olnud temaga ja teda totaalselt muutnud. Ta ei vehkinud kordagi peaga. Tegi kõik õigesti, ainult mina pean veel õppima. Saan juba enamvähem hakkama sellega, et hobune oleks all, liiguks tagant ette poole, et lõdvestaks, paine jne. Endaga on mul veel palju teha, aga iga trenniga ma tunnen, et saan paremini aru ja tuleb natuke paremini välja ka. Polegi jõudnud Kadit tänada, et ta minuga tegeleda viitsinud nii on. :) Palju, palju targemaks olen saanud. Sama ka Anxiga, kes kohe algusest peale meiega mässata on viitsinud. Suuuuuuuur aitäh teile! Ja Maritiga jõuab ka veel! :)

Peale trenni oli lõuna ja siis vahetasin vett pesumasinas. Varsale panime taas rohtu silma. Kuskil 7 korda peame ööpäeva jooksul panema seda. Nii ligi 3 tunni tagant. Paistetus on küll alla juba läinud. Aga jalg on pehme ja vesi on nagu sees. Anne sidus õhtul jalad kinni. Okei, siis tõime 2a. ja 1a. täkud sisse. 2a. said kaera, sest nad läksid kuskil tunni poole pärast välja tagasi. Taas vahetasime loputusvett, käisime jälle varssa vaatamas. Siis viisime 2a. täkud välja, varsale rohi silma. Aitasime Virvet- panime täkkudele tema niidetud heina. Tiinetele märadele viisime ka.

Spiderman läheb varsti minema meilt, sest ta on juba ära ostetud. Harjutasimegi siis teda treileriga. Ta on ennem ka käinud, aga meenutasime talle. Algul natuke vaatas ja oli ärevil, aga suht kiiresti tuli peale ja sõi seal oma preemiat ja oli täitsa rahulik. Järgmiseks viisime Supermani ja Rasputini välja.

Oli veel hobuseid, keda liigutada vaja. Krissu sai vaba päeva, aga Vegase ja Maagia ning Emiliga käisime Anxiga maastikul. Niiiiiiii äge oli. Ma olin Maagiaga, kuna Mari võitis mängu- kivid, käärid, paber. Mingi 4 korda jutti panime sama asja :D Mõte on ühel lainel. See selleks. Maagiat küsisin ka alla. Sammus tuli ilusti. Traavis ka natuke, aga mitte kauaks. Galopp oli nii mõnna. Emiliga hakkas väheke kiiremini kimama, Maagiale lõi ka siis selline särts sisse. Sedasi hakkas edasi kiskuma, selline hing lõi temast välja. Mari ka vaatas muudkui taha ja säras. Tore maastik oli, käisime uues kohas(vähemalt ma polnud seal varem käinud). :)

Tagasi tulles viisime Torteni ja Leia välja. Käisime varssa vaatamas ja siis varsti hakkasime söötma.

Ja me oleme väsinud.. Te ei kujutagi ette.. Kui tervislik inimene peab käima päevas vähemalt 10 000 sammu, siis meie teeme mitu korda topelt ja see on päris väsitav. Koplid on liiga suured, ATV-d on vaja :D

Tuesday, May 25, 2010

25.05.10

Hommikul söötsin hobuseid. Täna läks suht kaua aega, sest maneeži tall oli hobuseid täis. Palju aega kulus Pascale boksi puhastamisele, sest junne oli palju ja märgu kohti ka omajagu. Jälgisin muidugi varsa toimetamist ka. Saab ise ilusti hakkama. Kui kõht tühi, tõuseb hops püsti ja läheb sööma. Ainuke asi on praegu see, et ta on pime vist.. Aga loodetavasti saab see nüüd korda SEST.... lõpus räägin miks.. Üritan järjest kirjutada asju, millal mida tegin. :P

Siis puhastasin Emili ja Leopoldi, Leopoldi panin valmis ka. Käisin mingi 15 minutit sammu temaga, sest Nicolai ei saanud kohe tulla. Käisin vabaratsmega, siis küsisin alla teda natuke.. Ja ma ei teinud seda üldse kaua, sest Anne ka ütles, et noor hobune ja sammus eriti ei tehta noortele sedasi(Leopold on 6-ne..). Sain targemaks jälle. Aga ma juba ütlesin, et ma ei teinud seda pikalt, ei küsinud üle, ta ei tulnud liiga alla. Aga jah, see vaade oli hea. Istusin kuskil 2m kõrgusel peaaegu :D

Nüüd viisin Tynkele ja Salierale vett. Läksid sinna tühja koplisse, mis on täkkude vahel. Täkud olid sees muidugi. Puhastasin käbe Lego ära ja siis läksime varssa välja viima. Tõime tiined sisse ja tassisime pisikese välja. Oi kus ta jooksis ringi. Oma haigete jalgadega suutis traavi ja isegi galoppi teha. Natuke suur pingutus oli see tema jaoks, aga vahest emme jäi kaugele. Muidu Pascale küll kutsus ja läks ise juurde kohe, kui varss maha jäi, sest ta ei näe.. Nii armas oli vaadata seda kõike :) Parma ja Lousia tõime ka välja, sest Pascale läks lolliks. Keksis ringi ja otsis sõbrannat. Parmale küll algul varss ei meeldinud, aga pärast oli päris leplik juba.

Läksime siis heina niitma, märadele ja 2a. täkkudele. Viisime Jaanusega hobuseid välja ja kui ma olin poolel teel Leopoldiga, vaatasin, et varss on aiast väljas. Läksin käbe edasi, kuni Jaanus vastu tuli ja andsin poisi talle ja läksin varssa päästma. Tõstsin esijalgu ja vedasin ta aeda tagasi.

Käisin lõunal ära ja tõime varsa sisse. Tekiga seekord. Pascale oli närvis, sest ta ei näinud varssa, aga õnneks lõpuks tuli kaasa ikka meiega. Heina panin ka juurde. Ponidele tassisime Mariga vett. Tõime Anxiga Leia ja Pippi sisse. Järgmiseks läksin Krissu järgi, aga teised mõtlesid, et võiks ka koju tulla. Pony oleks nagunii tulnud, sest kui teda hakkasid ära ajama, ei tulnud Krissu ka. Aga Torten, miks tal vaja oli pressida. Pressiski nii, et läks minu ja Krissu vahelt, läbi nööri ja ma sain natuke kõrvetada. Jooksid läbi noorte talli ja kohe kaera juurde muidugi. Sain Torteni kätte ja ta hakkas ära kiskuma. Sakutasin veits ja võtsin kase oksa maast. See pani asja paika. Enam ta ei julgenud minust üle olla. Krissu jooksis emmega täku boksi. Need said ära viidud, hakkasin Krissut puhastama. Käisin väljas aiaga platsil sõitmas. Tegin enamasti sammu ja natuke traavi. Kõige pealt pean sammus ta paika saama, pole eriti mõtet traavi teha ju, kui ta pea püsti jookseb ja põgeneb suulise ning kontakti eest. Seda sellepärast, et ma ikka nõuan ka midagi. Lastega teeb mis tahab, aga mina ei luba ja see talle ei meeldi. Aga pole midagi, lõpuks ta oli natuke pehmem ja tuli allapoole. Tegin seda kuskil 15 minutit. Siis Kadi küsis, et kas viitsid kaasa tulla maastikule. Mõtlesin, et Krissu oli juba päris tubli ja läksin ka siis jalutama. Jalutasime seal, kus esimest korda kive korjasime. Tegime selle põllu ringi ja tulime tagasi. Krissu on tegelt päris tubli juba. Veits jonnib kah, aga ikka saame hakkama. :)

Viisin Kraffi välja ja siis vaatasin, et Siiboja oli juba kohal ja ma hakkasin jooksma lausa. Tuli varssa vaatama ja õmblema. Ma hoidsin varsa pead ja ajasin Tiidult sääski ära :D Varsakesel siis olid alumised silmalaud sissepoole ja Tiit õmbles need väljapoole, nagu normaalseks. Nüüd peame talle sinna rohtu panema, päevas vähemalt 7 korda. Ma lähengi nüüd kell 1 teda ravima. Mari kell 4 ja Janeli kell 7 hommikul. No ja vaatamas käisime ka päris tihti. Algul tükk aega ootasime, et ta ärkaks. Tiit ootas ka, aitas teda ja lüpsis pudelisse piima. Rääkisime Tiiduga juttu, et kaua ta on seda tööd teinud ja siis ta rääkis, kuidas ka Saksamaale praktikale sai. Jumala naljakas ikka. Hästi positiivne ja naljakas ning tore inimene tundub. Pärast ütles tsau kah. :) Aga varss on ikka elu täis. Tahtsin ta jalgu paremini sättida, siis ta pani kõrvad hästi pea ligi ja tahtis hammustada. Naljakoht, nii pisike ja kurja täis ja siis tahtis oma igemetega hammustada :D Nunnu tipsukene!

Järgmiseks tõin Robini sisse, vaatasime varssa ja siis vaatasin trenni. Natuke said nad hüpata ka. Janeli tahtis eriti jubedalt hüpata. Kohe nii jubedalt, et hüppas kaks korda ilma hobuseta- st et kukkus alla :D Õnneks jäid kondid terveks, paar sinikat sai vb, aga meie saame selle eest kooki. :P

Marit palus mind Salierat jalutama. Seljas jalutada. Oi kuidas mulle on hakanud suured hobused meeldima. See, kuidas nende samm nagu puusast kisub. Ühte külge ja teist külge, nii mõnus, kui seda eriti hästi tunda on. Ta on selline pika sammuga. Kujutan ette, milline traav veel tal on. Päris suur on ka. Oli vist mingi üle 170 natuke.

Õhtul jälle söötmine ja hobused sisse. Vedasime Mariga täkkudele heina. Rullide südamikud panime kärule ja siis lükkasime. Ühe viisime väikestele, teise suurematele. Tagasi tulime nii, et kord oli Mari kärus ja siis mina. Nii naljakas oli meil :D Ega kui me nalja ei teeks, siis kaua vastu ei peaks. Pinget ikka on. Täkud olid ka õnnelikud, väiksed hakkasid mängima sellega ja sõid ka samal ajal. Viisime hobused ka välja.

Nii tore, et meiega rahul ollakse. Kui me siin iga päev sedasi pingutame ja ka tunnustada saame selle eest, on see nii positiivne ja energiat andev. Anne rääkiski meiega, et nad ei tea, kuidas nad meieta hakkama saavad. Me oleme nii tublid ja nad on meiega väga rahul. Pole varem neil nii usinaid praktikante olnud. Me mõtleme ise ka palju, kuidas teha ja millal. Arutame omavahel ja kõik on hästi. Väga hea :):)


Häbelik tüdruk :D

Monday, May 24, 2010

24.05.10

Varahommik, ehk siis kell 02:00 helises mu äratuskell. Läksin varssa vaatama, et kuidas ta seal hakkama saab. Ta tõusis ilusti püsti, läks kõhu alla ja hakkas imema. Tükk aega imes. Pea tund aega olin tema seltsis. Täitsa ilusti tõuseb püsti ja jaksab kauem seista. Kui kuulsin, milline ta algul oli ja kuidas teda aitama pidi, siis nüüd paari päevaga on ta nii tubliks ja tugevaks muutunud. Tõuseb ise püsti, käib boksis emme järgi, kui tagumikku silitada, hakkab seda kergitama ja jalgadega vehkima, et umbes, mis sa teed, ära tee. :P See on ainult hea, see näitab, et ta on tugev. Algul kardeti, et kaua ta vastu ei pea, aga tänu eelnevalt nimetatud inimeste heale tööle on varss palju elujõulisem ja loodetavasti on nüüd kõik korras. Esijalad on sõrgatsist pm 90kraadise nurga all, kui ta toetab. Sõrgats on pehme. Siiboja pidi ka mingi päev nüüd vaatama tulema. Usun, et see on mööduv ja mida vanemaks ja suuremaks poiss kasvab, läheb asi korda.. Loodan, et nii läheb..!

Päeva jooksul sai väga palju kordi veel teda vaatamas käidud. Vahest lausa istusime kolmekesi boksis ja vaatasime lihtsalt, kuidas ta toimetab. Nii armsalt nohises emmele. Pascale nohises vastu. Ta on tõsiselt tugevamaks ja iseseisvamaks muutunud. Me ei pea teda enam söötmas käima. Täna kui vaatamas käisime, pea iga kord ta juba sõi. Tavaliselt tõusis alles siis püsti, kui ligi läksid, aga nüüd sõi enne seda juba. Nii tore!

Andsin siis ponidele heina natuke, maneeži kari tuli pika pusimise peale lõpuks sisse ja jagasin kaera neile. Puhastasin ja panin valmis Winona. Järgmised olid Citta ja Robin, Citta panin valmis ka. Puhastasin ka Puhhi ja Kraffi. Nüüd käisime taas varsa juures, siis sain lõunale.

Peale lõunat viisime 2a. täkud rohelisse koplisse, mis nende aia kõrval. Õhtuks oli muru selline nagu oleks muruniitjaga üle käidud. Järgmiseks said tiined märad heina ja silo, ponud ka väheke heina... Lousial avastasime väiksed tilgad nisa otstest. Varssumine on väga ligidal :) Täna on tal vöö ümber. Jääme ootama :) Käisime jälle varsa juures. Siis korjasime Pascalele Mariga rohelist, sama ka teistele tiinetele. Taas piilusime varssa. Võikski terve päev istuda ja imetleda lihtsalt. Pascale oli ka sundolukorras. Varss magas boksi keskel ja me kolmekesi jälle olime ühes ääres. Ta siis pidi igatpidi keerutama ja pöörama, et kellelegi peale ei astuks ja ei astunudki. Ainult riivas korra varssa, aga see oli ka kõik. Seal boksis julgeks ise ka magada. Pascale on väga rahulik ja sõbralik hobune tegelikult. Panime ka talli mõned aknad kinni, et tuul väga ei tõmbaks- varsa pärast. Too värises vahest natuke..

Nüüd sain ka trenni. Algselt pidi Anx andma, aga siis võttis Kadi sujuvalt üle ja Anx andis Tuulikale trenni. Mulle väga meeldis see trenn. Kõik trennid on nii palju muutnud mind ja mu oskusi. Eriti hea on see, et meil on erinevad inimesed, kes annavad meile trenni. See on väga kasulik. Aga trennist siis. Olin Emiliga. Minu ülesanne ongi teda nüüd liigutada, kuna Martin sõidab Robiniga. Algul oli nii jube sõita, sest Emil vajab pikka soojendust- hullult kangutas, suust oli nii kõva. Korraliku traavi järel hakkas ta pehmemaks muutuma ja lõpuks tegin ma ringe Kadi ümber ja ta seletas mulle pm igat sammu, et mis nüüd tegema pead jne. See õpetas palju. Nüüd ma saan juba pointile pihta, et kuidas, millal ja kui palju. Tegin enamasti sammu ja natuke traavi. Algul panin sammus paika, et hobune oleks voldil sirge, sisemine paine, lõdvestunud, pehme ja kuulelik. Lõpuks oli päris ilus juba. Traavis veel nii hea ma pole, aga ma alles õpin ju. Kuigi lõpuks tuli traavgi päris hästi välja. Ma olen nagu ülirahul praegu :) Hea tunne, et natuke ikka hakkama ka sain.

Peale puhkeaega tõime 1a. ja 2a. täkud sisse sööma. 1a. jäidki sisse, aga 2a. läksid välja, sest jälle jäi üks seinale- Darcy jäi.. Eelmine kord jäi Sparkly. Siis söötsime hobused, määrisin Rylke jalgadele savi ja oligi tänaseks kõik.

23.05.10

Taas jõudsin Liivakule. Mul ikka nii mugav elu, saan autoga kohale ja ära, iga kord erinev auto :D:D Naersime enne selle üle, et mida teised küll mõtlevad :D

Rääkisin juttu teistega, nii kaua pole näinud ju.. :D 5-e päeva jooksul toimub nii palju.. Reedel sündis varss, enneaegselt. Algul oli väga hädine ja oli vaja sööta teda. Maris, Mari, Janeli, Maarja ja Anne käisid söötmas teda nüüd 2 ööd- algul 20 minutiste vahedega, siis 40 min ja nüüd täna öösel vaatasime teda kuskil 2/3 tunni tagant.

Homme olen hobustega. Ja jälle on nii, et ma puhkan siin, sest võistlus, kust ma osa võtan, on mu puhkepäevade sees.. Arvatavasti tahaks ma nii teha, et mingi 2 päeva puhkepäevadest ma ei puhkaks vaid teeks tööd ja siis saaks 2 päeva kauem puhata. See on vajalik ainult sellepärast, et mul on just õe lõpetamine viimasel puhkepäeval. Peab Anne või Nicolaiga rääkima sellest.

Ja mis veel, SÄÄSED! APPI, neid on nii palju siin, aga see pidi veel vähe olema. Täiesti jõhker. Astud tallist välja ja siis sind varitseb mingi 1000 sääske, paksult täis on kõik kohad neid, jubee.. Kõige ägedam on see, et unustasin oma kaitsevahendi koju :( Nüüd siis pean jooksma nende eest, nagu hobused jooksid. Kohati oli see naljakas, lihtsalt jooksid kõrvuti, mingi 4-5 hobust. Kahju ka teistest- igal hobusel oli vähemalt 30 sääske keha peal ja sama palju parves ümber. Õhtul natuke hiljem oli neid juba vähem ja kui tuul tõusis ja sadama hakkas, kadusid nad üldse ära.

Pool praktikat JUBA läbi, 25 päeva ainult veel.. Aeg on lennanud jubedalt.. Kujutan ette kui jube see äraminek siit on.. Nii kahju.. Hobused on hinges, kõigil on kindlasti oma lemmikud.. Inimesed ka toredad, koht super. Külla tuleme kindlasti. Ma üritan võimalikult palju käia :)

Friday, May 21, 2010

18.05.10

Viimane päev täna, siis saan 5 päeva puhata. Kohe tõsiselt puhata. Siin puhkamine oli nii palju, et sai kauem magada :D Aga ma olin sellega nõus. 5-e päeva jooksul toimub nii palju, sellepärast ei tahakski ära minna..

Täna siis ma tegin Marisega aeda edasi, aga ikka see ei saanud valmis, sest ta pidi ära minema ja kedagi teist polnud, kes oleks saanud appi tulla.. Mina olen lombakas ka ja ma ei saanud muud teha, kui jalutada ja aia kallal pusida.

Lõunast sain koju juba. Oligi kõik.

Monday, May 17, 2010

17.05.10

Hommikul panime paika, kes kus ikkagi on. Kuna meid täna oli tallis palju, läksin Marisele appi aeda üle vaatama ja lappima. Ega üksi sellist asja teha ei saagi. Enne seda muidugi panime Roxalena täku aeda korraks, et ta kõva suraka saaks. Seal aias on 5000volti. Arvake ära kaua ta aias püsis. Max 10 sekundit. Siis tuli lihtsalt läbi. Puges nagu alt läbi.. Kui midagi pähe võtab, kes siis sellest voolust hoolib.. Kui läheb siis läheb, miski ei hoia tagasi.

Sugumärad tulid täna kahe talli vahele olevasse aeda, mille me hommikul just valmis tegime. Said rohkem rohelist süüa. Sal ja Tynke käisid ka rohelise peal. Viisime välja ka 2a. täkud. 1a. jäid sisse, kuna Veiko pidi neid värkima. Pärast värkimist said välja. Märadele viisime veeanuma ka.

Kui kõik sai valmis, läksime aeda renoveerima. Kujutan ette, kui pika nööri me saaksime nendest üleliigsetest ja katkistest nööridest. Päris palju keerde oli ja katkiseid kohti. Kui Maris eile mõõtis, sai ta ühel pool 1000v, mis on vähe ja teisel pool mulku 3000v, mis on täitsa hea. Peale tänast toimetamist saime ühel pool 3000v ja teisel pool 5000v, mis on max. Novot, väga palju kasu oli sellest 3-4 tunnisest pusimisest. Enam eriti ei tahaks surakat saada. Kusjuures, eile ma vist ei saanudki, aga täna ikka sain :D Kõige naljakam on see, et voolu polnud sees, aga parasjagu lõi välku. Kohe kui suraka kätte sain, lendas nöör maha ja müristas kõvasti. Ju siis sellepärast, kes teab..

Peale lõunat oli vaja märad sisse tuua, et neile ussirohtu anda ja mõnda vaja värkida. 10 tükki oli neid seal, kaks korda käisime. Päris hea trenn. Pikk ma nendeni. Wildrose ei andnud muidugi kohe kätte. Ajasin teda nats aega tagasi, väsitasin ja ei lasknud karja juurde. Lõpuks ta nii hingeldas ja oli natuke märg, siis andis kätte ka.

Vihm oli üle läinud ja tegime aeda veel natuke. Panime mulgu kinni teisest otsast, et äkki liigub vool veel paremini siis. Selle ajal saingi tolle suraka. Täitsa lõpp kus päike põletas, mu käed on praegu niii punased. Keha võiks ka olla, aga ainult käed on :D Jalad ka isegi natuke tumedamad. Äge plaastrite rant on ka jalal :D

Siis toimetasime natuke niisama ringi ja siis oli vaja märad tagasi välja viia. Ma võtsin MALVINA. Polnud hea valik. Ta kohati selline rahmeldis, ma teadsin seda hästi. Ta hakkaski algul pusima ja kiirustama, keksis natuke. Tegin ringi, läksime edasi. Ikka kiirustas, tegin uue ringi. Ta tahtis emme juurde saada, emme oli kaugel ees. Siis oligi see saatuslik hetk. Tegime ringi ja siis ta nii kiiresti kuidagi tuli oma õlaga mulle otsa ja lükkas mu pikali. Käe peale kukkusin, läks katki ka natuke. Kuidagi astus ta mu jala peale ka, nii et mu kanna juurest on paistes ja sinine. Kõige õnnelikum asi on see, et ma jäin niimoodi istukile, et ta läks minust üle täpselt. Kukkusin ta kõhu alla, kõik käis nii kiiresti. Nägin siis altpoolt ta kõhtu ja lõpuks tagajalgu, mis minust puhtalt üle läksid. Ma ei saanud nendega pihta. Vot see oli alles midagi.. Vedas tegelikult. Nüüd olen jälle natuke lombakas, aga läks paremini, kui eelmine kord.

Aga pole hullu midagi, pärast aerutasin juba paadiga, et võrku ära tuua. Nüüd puhkan jalga. Homme viimane päev, siis saab koju venna ja pere ja oma hobuste juurde :) Kuu aega jutti olnud siin. Mõnus ikkagi ;)

Sunday, May 16, 2010

16.05.10

Hommikul söötsin üksi, mingi pool tundi läks kõigest. Siis jälle hobused kõik välja, keda välja vaja viia. Bokse oli taas veel vähem teha, kui eelmine kord. Märade tallis sain 2 tehtud, keskmises 4 ja maneežikas 7. Kell oli juba nii palju, et pidime Augustiga võrku vaatama minema.

Täna saime normaalsemal ajal lõunale. Ilm oli kah väga halb juba lõunaks. Hakkas vihma sadama ja meil polnudki midagi teha enam. Saime natuke puhata, mis oli vääga hea, sest hommikul oli mul väga raske nii vara tõusta.

Mingi aeg siis kordetasin Salierat ka. Nii ilusa liikumisega, traav on nii uhke. Vahepeal tegi aga nii kurja nägu, kui ma teda häälega edasi ajasin. Muidu on täitsa sülehobune- kui kardab midagi, otsib inimese tuge. Vähemalt mulle on selline mulje jäänud. Mingi aja pärast siis viisime Saliera ja Tynke välja uuesti. Nüüd oli taas vaba aega ja me täiega nautisime seda. Magasime isegi, kuskil poolteist tundi. Appi kui palju see aitas. Pärast oli palju parem olla.

Ma oleks võinud veel magada, aga kuna ma kuulsin auto häält ja vaatasin aknast välja nign nägin, et Martin ja Tatjana ning Anx tulid, panin riide ja läksin käbe välja. Nad tõid Liivaku vana hobuse siia tagasi praegu- Robin Hoodi. Rendivad teda ja kui väga meeldib, ostavad vast ära. Ilus hobune, emaga nii ühte nägu. Vaatad otsa ja kohe ütled ära, et Cili varss.

Mingi aja pärast tõime ta sisse ka, algul oli trenniplatsil. Varsti tõime hobused sisse. Me Marisega kahekesi. Tõime 2a. täkud sisse. 2 haaval ja vahepeal ka 1, sest neid on kokku 7. 1a. täkkudega kutsusime Anne appi. Tuli ka Virve ja Ülle. Väga hästi läks tglt. Siis hakkasime söötma ja oligi kõik. Natuke rääkisime juttu ja olime niisama. Hea rahulik päev vahelduseks.

Saturday, May 15, 2010

15.05.10

Hommikul sain magada, kuna Maris söötis täna hommikul. Natukenegi aitas see tunnike kauem magamist.

Jõudsime siis puhkeruumi ja saime hommikust öeldud, kui Nic järgmiseks ütles, et hobused on lahti saanud- Ma Belle, Donna, Winona ja Roxalena. Nad olid kuidagi räsitud olemisega.. Higised ja ilmselt väga väsinud, olek oli kõigil hästi loid.. Näost oli aru saada, et nad tahaks nüüd puhata boksis. Tõimegi nad sisse. Said puhata..

Siis viisime täkud välja. Täitsa ilusti kõnnivad juba käekõrval. Siis saatis Nic Marist aedu vaatama ja Maris tahtis mind kaasa, kuna ma olen Aaloga palju neid teinud ja äkki oleks mind ikkagi vaja + mul on hea silm, näen väga kaugele :D Ainult ühest kohast oli aed natuke maas. Imelik oli see, et see traat tuli täiesti sissepoole, nagu oleks väljast keegi aeda sisse jooksnud. Mujalt oli aed täiesti terve. Huvitav, kas nad on siis kõik head hüppajad v? Roxalena käib üldse ju teises karjas ja neil on üks tühi koppel vahel. No kes seda teab, mismoodi nad välja said..

Järgmiseks hakkasime siis päitseid otsima, et 3a. rohelisse koplisse viia. Oi neil oli hea meel. Pikk, mahlane, roheline muru. Natuke uurisid piire ja siis kukkusid nosima.

Anx ja Kadi täna tegid ka tööd, 2 aastastega- märad ja täkud. Vaatasid nende liikumisi maneežis jms. Lordi, Radja ja Ruslani saime välja viia. Nüüd mõtlesime, et kontrollime, palju voolu aedades on. Täkuaia traadiga küll kokku puutuda ei taha- 5000volti. Suurtel täkkudel on ka 5000volti sees ja ikka ma sain täna litaka kätte. Ja mitte ainult ühe korra :D Mitu korda. Üks kord juhtus see, et tegime suurte täkkude aeda ja ühendasime aia ühest kohast lahti, et voolu ei oleks. Kadi ja Anx hakkasid hobuseid välja laskma ja siis Kadi ühendas selle aia ja ma olin näppupidi ju traadi küljes, sain litaka ja traat lendas maha :D Naljakas mul endalgi tglt juba. Õnneks polnud aed täiesti ühendatud ja ma ei saanud täislaksu. Teise korra sain siis, kui hakkasin ratsaaiast välja minema, mis on voolu all. Võtsin kogemata traadist kinni, mis oli kohe käepideme taga. Ja taas lendas traat maha kohe :D Iga päevane asi mul, täitsa harjunud juba :D

Peale aia kontrolli lasime noortekarja sisse. Ma muudkui jooksin, hobused olid nii kaugel, pidin ajama neid. Siis said nad kaera ja 2a. tegelemist.

Järgmiseks hakkasime Lego aeda kolmeks tegema, et Ramses ka rohelise peale panna. Sellega läks päris kaua aega, lõpus tegime ainult Marisega kahekesi, sest Heinar pidi bokse peale loopima. Me olime väga tublid, aiad nägid väga head välja. Selle ajal siis saingi selle esimese litaka, millest ma eespool rääkisin. Lasimegi siis noorte karja välja. Pony ei tahtnud väga minna, sest Krissu jäi sisse ju. Ma siis võtsin ühe oksa ja jooksin ta taga, lõpuni pm. Anx täiega naeris, oli küll naljakas jah- väike poni ees ja siis mina seal mingi vitsaga täiega jooksin :D:D Ta tükk aega karjus seal ja otsis lapsukest. Terve ülejäänud aeg ta väga kaugemale ei läinudki, kui poolde koplisse, sest oli vaja vaadata künka otsast, kas Krissu tuleb juba. Nii armas on ikka.

Siis viis Nic Ramsa välja ja järgmisena Lego. Jooksid edasi tagasi, üksteise võidu. Siis juba püherdasid ja sõid rahulikult muru. Täitsa viisakad olid, ei hakanud kuskile trügima. Nüüd saime lõunale, kell oli 2.

Kui söödud ja jalgu puhatud, läksime hobuseid puhastama. Mina sõitsin Maagiaga, teist korda siis. Maris oli Vegasega. Tegime latiharjutusi- sõitsime üht ja teistpidi. Algul kergendades, siis poolistakus. Maagia oli tubli, ma ka pingutasin kõvasti. Mõtlesin Anxi õpetustele ja sellele, mida Marit Marisele rääkis. Üritasin samamoodi teha ja tundsin, et tuli välja ka. Maagia muideks tõstab oma jalgu väga ilusti. Pea üldse ei kolistanud. Galoppi tegime jalusteta ja üritasin täiesti lõdvaks end lasta igaltpoolt. Hoidsin ühte kätt ka üleval. Kahjuks Maagia on harjunud sellega, et kui sa ei aja teda mingi aeg enam, sureb ta välja. Galopi ajal oligi nii. Aga saime hakkama. Tundsin, et olin täiesti nagu mingi asi seal seljas raskuseks lihtsalt, ei pidanud midagi tegema. Tore, tore. Ümaramaks proovisin ka saada, õnnestus paaril korral.. Olen rahul temaga :) Vana poni, super tubli!

Oli vaja Krissut ka liigutada. Ma siis sõitsin temaga. Palju sammu, natuke traavi. Tegin palju üleminekuid- sammult traavile ja vastupidi. Päris hästi kuulab tegelikult. Väga vähe on mõjutada vaja, et ta midagi teeks. Ega jonnita ikka ei saa. Kui hakkasin kontakti rohkem võtma, hakkas vastu punnima. Vahepeal jäi seisma ja enam edasi ei liikunud. Miski ei mõjunud, kuigi lõpuks sain liikuma. Paar voldikest tegin ka. Need olid ka sellised päris tublid tegelt. Jäin rahule paksukesega :) Lõpus tegin sammu ilma sadulata ja siis käekõrval.

Nüüd oli vaja hobused tuua. Kadi ja Anx aitasid, Tatjana ja Martin tulid ka appi. Jube tuul oli see aeg, suuremad täkud olid natuke ergud, eriti Sparkly.. Sai surakat ka muidugi, ronis ninaga vastu. Kui hobused sees, hakkasiem söötma ja õhtul oli meil ilus õhtusöök. Sõime suure laua taga kõik koos. Tore lõpp päevale.




14.05.10

Hommikul ja lõunal vaatasime võrke. Natuke ikka saime kala ka :)

Niisiis, täna taas tallipäev, st et viisime välja 1a. täkud, 2a. välja, siis 3a. poisid. Märad käivad kasekoplis, sest seal on neil vähemalt varju kuuma päikese eest. Järgmiseks lasime maneeži karja sisse, et neile kaera anda ja samalajal ei pidanud edasi-tagasi käima, et hobuseid tuua, kellega tööd vaja teha. Vedasin märadele ka vett, sest neil oli otsas.

Bokse tegime ka ikka, kuid neid pole palju enam. Märade tallis sain 1 teha, keskmises 6 ja maneežikas 9 boksi. Peale seda läksime Annega ja Maritiga kaasa, et saaks kaltsukasse minna ja mingeid riideid talli osta. Mari viisime ka bussi peale, aga ta jäi maha, sest jäime paar minutit hiljaks :D Aga see oli hea, sest ta sai ka shopata. Poes käisime ja kui tagasi jõudsin, tegingi need 9 boksi ära.

Siis panime Tynke ja Saliera väiksesse aeda kokku, et Saliera endale sõbra saaks ja kellegi, kes teda suurele karjale nö tutvustaks. Nad said kohe nii hästi läbi. Mingi aja pärast oli asi juba nii, et Saliera oleks nagu Tynke juht. Sinna kuhu läks tema, läks ka Tynke. Kui tema jooksis, jooksis ka Tynke :P Pärast sõid ja jõid koos, sügasid teineteist. Nii tore :) Tynkel ka polnud sõbrannat enam, käis üksi ringi ainult. Nüüd on vast asi muutunud. Lasime nad kuskil tunniks ja pooleks rohelisse suurde koplisse ka. Algul tegi Saliera paar kiiremat sammu, aga siis vaatas, et Tynke ei tule ja jäid sööma. Pärast Saliera tegi imelikke hääli, kui nad Pierrot´ga ninad korra kokku panid. Ja siis hakkas pihta- Saliera jooksis, pukitas, keksis, väga naljakalt. Selline mänguline oli. Tynke natuke traavis järgi lihtalt rahulikult. Ja siis tõimegi nad sisse.

Siis oli vaja jälle kas kedagi viia või tuua. Legolase viisin ka hommikul välja. Õhtul jälle noored sisse, 1-3a, märad, täkud. Nagu ikka. Siis toimus söötmine ja oligi vist kõik..




Friday, May 14, 2010

13.05.10

Hommikul äratus kolmveerand 6. Läksime võrku vaatama Anne ja Mariga. Paras saak oli käes. Siis hakkasime hobuseid söötma. Neid on suht vähe tallis, seega läks see kiiresti. Aeg jõudis sinnani, et viisime täkud välja, nad olid juba väga tublid. Taas söötsin neid hobuseid, kes siin tallide juures olevates aedades olid. Päeva jooksul aitasin hobuseid ka veel vedada.

Hommikupoole tegime Aaloga uue kopli, kuhu 3.aastased poisid lähevad. Aed oli juba valmis ja siis kuulsin äkki sellist müdinat. Vaatasin- kits jookseb. Aed oli terve, järelikult hüppas üle. Pärast metsa äärest õnneks hüppas ka üle..

Lõunal taas söötsin ja andsin vett Mariga. Mari sai sellise litaka, suht valus oli olla.. Mina sain ainult väikse suraka. Kusjuures, ma saan igapäev surakat ja mitu korda veel. Ma ei saa aru, kuidas mul see õnnestub koguaeg :D Pärast seda hakkasime Aaloga bokse peale viskama. 3 boksi tehti täiesti tühjaks. Järgmiseks panin keskmisesse talli heina. Lõuna aeg käisime taas võrku vaatamas. Nüüd jäi võrku üks pirakas haug kah ja esimest korda sain võrgust kala ise välja võtta :P Väga äge on ikka siin, nii palju targemaks saanud ja mitte just ainult hobualal. Saame kõike muud ka teha siin.

Täitsa lõpp, mis äike oli ju. Selline pauk ja mürin, et jube kohe. Rahet isegi sadas natuke.. Ma filmisin ja mõned sähvakad jäid peale. Parasjagu siis viisin hobuse välja ja hakkasin jälle filmima. Ivo andis hüppetrenni teistele. Äkki Nic pöördub mu poole ja küsib, et kas ma Maagiaga hüppetrenni tahan. Muidugi tahtsin ju. Läksin käbe siis puhastama ja valmis panema, isegi pükse ei jõudnud vahetada(st, et sõitsin nende ratsapükstega, millega tallis käin). Ma jäin väga rahule trenniga. Endaga on mul palju tööd teha, aga et midagi hästi osata, on vaja seda enam praktiseerida ehk siis aastatega tulevad oskused, millega võin väga rahule jääda. Praegu on nii ja naa. Pole parkuuri väga hüpanud.. Vb mingi max 3 takistust järjest, enamasti ikka üksikult. Ivoga sai seda teha. Ivo seletab väga hästi ja ma õppisin taas palju. Muidugi on natuke Maagia harjunud sellega, et ta teeb seda, mida tema tahab, mitte seda, mida ratsanik tahab. Ma aga tahtsin, et ta teeks seda ja läheks sinna, kuhu mina tahan. Õnnestus kah, hästi kuuletub tegelikult. Aga jah, algul tulime siis traavis, lattaed ja rist. Pärast tuli veel üks rist juurde, peale tagasipööret, siis järgmiseks tuli sama esimene lattaed, siis taas rist, järgmisena süsteem- väiksed ristid. Vot see oli juba midagi. Iga korraga läks natuke paremaks. Panin endale punktid paika, mõtlesin raja läbi ja ette ja siis tuli juba veel väheke paremini. Maagia on tubli ponu! Tänasin Ivot ja loodan, et see pole viimane kord.. :)

Õhtul tõime taas hobused sisse ja söötsime, nagu ikka. See on igapäevane asi nagunii, kui siin oleme. Kuna Maril oli sünnipäev ja ka niisama oleks tore koos olla ja istuda, tahtis Anne grillida. Saime head liha ja vorsti, kala ja salateid ja leib, mille Anne tegi- superhea! Hästi tore seltskond on koos, mõnus õhkkond. Rääkisime juttu ja naersime, laulsime Nicolai eestvedamisel Marile sünnipäevalaulu. Väga lõõgastav ja mõnus õhtupoolik.

Õhtul kukkusime voodisse pm. Mina olin jalul kella 6-st kuskil poole 10-ni. Koguaeg oli midagi teha. Teate kui õhutu me tuba on? Kõik kohad on tegelt õhu vabad. Nii palav oli meil olla, et tegime mõlemad aknad pärani lahti ja ma magasin ainult linaga. Vot siis oli hea.

Aga te siis tehke ka kõvasti tööd ja kui tagasi koos oleme, vaatame, kellel suurem muskel on :D:D

Thursday, May 13, 2010

12.05.10

Õuepäev möödus taas töiselt ja väga päikese rohkelt. Mu pea lausa valutas sellest.. Alustasin sellega, et aitasin täkksälge välja viia. Täkud olid päris tublid juba :) Märad aitasin ka oma aeda viia- sugumärade kari läks uude koplisse. Tiined märad aitasin välja viia. Siis hakkasin neid kõiki talli juures olevaid hobuseid söötma- lonkavad, tiined hobused.

Järgmiseks hakkasin Heinariga koolisõidu aedasid vedama. Laadisime maneežist lae alt need traktori peale ja siis viisime välja liivaplatsi äärde. Hiljem viisin tähed järgi ja parandasin katkiseid.

Tiit Siiboja käis lonkavaid hobuseid vaatamas. Luckyl on sõrgats pehmeks läinud, selle tõttu ta tagajalad on nõrgad veidike, sidemete peal pm on. Walhalla on vist mingi asja otsa astunud ja hellitab peale värkimist. Ninja on ka põrutanud ilmselt, Lotte lihtsalt paugu saanud kellegi käest ja Lipstick läheb röntgenisse, kuna tal on see jalgade jama juba niii kaua olnud. Ta on seda equipalazone saanud, aga pole aidanud väga.

Vahepeal söötsin taas hobuseid, jootsin ka. Angeelika tuli ja saime taas trenni :) Mina olin Emiliga. Päris mõnus oli. Suht ilusti tuleb alla, kui küsida. Jalusteta kergendamist väga teha ei saanud, sest Anx ütles, et ta on seljast hästi tundlik ja siis ta hakkaski kiirustama ja galoppi pakkuma.. No ma siis pidin jalused võtma. Tegime poolistakut ja siis käed kõrvale. Taas üks hea tasakaaluharjutus. Tasakaal on mul päris hea. Vähemalt 1 asi, mis on mul ammu juba hea... :P Muid asju on ikka, mida annab parandada. Galopp oli ka nii ja naa. Ma pean ise konkreetsem olema. Muidu hobune panebki mul all ringi lihtsalt.

Õhtul jälle hobused sisse ja söötmine. Väikse võrgu panime ka järve. Homme hommikul vaatame. Pm oligi kõik vist.. Palju tegemist oli terve päev, ma üldse ei imesta, kui olen nii mõndagi unustanud..

Tuesday, May 11, 2010

11.05.10

Tänane õuepäev mööduski õuetöid tehes. Ilmaga vedas. Algul oleks peaaegu aedu pidanud värvima, aga siis Nic ütles, et teeme uue kopli. Ma käisin enne seda kähku veel aeda parandamas, mille Olympia eile katki hüppas.

Täna läks maneežikari uude koplisse, sinna samusesse, mida Olympia ja Pippi juba igapäevaselt on külastanud. Noored täkud läksid ka rohelisse aeda. Kõige esimese asjana viisimegi nad sinna. No oli pusimist, ei tahtnud nad liikuda väga käe kõrval, mõni tõmbas lahti, pani jooksu.. Aga lõpuks said kõik ilusti koplisse. Üks täkk tuli ainult ema järgi. Kui teda poleks olnud, poleks me ilmselt teda väga liikuma ka saanud. Eks neil ka paanika. Nad harjunud ju ise jooksma oma aeda, nüüd aga viiakse uutmoodi ja uude kohta. Tagasi tulid nad aga väga ilusti ja rahulikult. Nagu oleks seda juba ammu teinud. Tiined märad ka enam ei jookse seda pikka maad. Nemad lähevad nüüd sinna aeda, kus täkksälud olid.

Nendega oli asi korras, pidime veeanumad neile viima ja teise koplisse ka ümber tõstma. Enne seda olid meil juba asjad koos, et aeda ehitama minna, aga noh, alati võib asju nii vahele tulla. Saime siis tegema minna. Mõni nööri"rull" oli nii puntras, harutasime neid lahti mingi aja. Muidu läks päris kiiresti. Õhtuks sai pea kõik valmis, ainult paar käepidet ja koridori jaoks nööri on vaja, homme teeme lõpuni. Mõnus oli traktori taga kärus loksuda... :P

Ma saan eriti hea praktika, mul on vedanud(mitte, et teistel poleks. Iga päev annab, ükskõik mis alal, midagi uut juurde). Selles suhtes, et kui Maril olid õuepäevad, oli ta hobustega ja ei saanud mingeid välitöid teha, sest ilmad polnud vastavad. Maris pole ka saanud. Mina olen juba kaks korda aedu teinud ja olen sellel alal palju targemaks saanud, et kuidas teha võib ja mitte jne.

Okei, sõime natuke, siis läksime jälle paadiga sõitma. Päris tugevalt lainetas ikka. Kanal oli ka jälle kinni lainetanud suht. Milo oli ka nii õnnelik, et sai meiega sõitma tulla. Mari lõpuks juba pikutas natuke ja nautis. Mõnusalt lained loksutasid, vabalt võiks magada nii.. Kuskil pool tundi aerutasime seal lainetes ja siis tulime tagasi, et hobuseid sisse lasta. Lotte tuli jumala ilusti talli(noor mära). Teised said ka sisse ja siis hakkasime söötma. Ja oligi kõik pm.

Ilm oli ka super. Vahepeal oli nii kuum olla, käisin lausa t-särgi väel ringi ja nautisin päikest :P
Teilegi palju päikest!

Monday, May 10, 2010

10.05.10

Hommikul kell 6 läksin söötma, kulus kuskil poolteist tundi, sest tegin kõike üksi ja rahulikult.

Täna oli mul õue päev, aga kuna ilma erilist polnud, olin hobustega- Maritil ja Kadil abis. Näitasin varustust, tõin hobuseid, korjasin junne jms. Hommikul vaatasime lonkavad hobused üle. Walla ikka tugevasti lonkab, Ronil oli mädapaise all- Veiko tegeles sellega, Lipstick ikka ka natuke hellitas, Ninjal polnud häda nagu midagist. Õhtul vaatasin, et väike sälg Lotte ka lonkab. Vaeseked.

Kuna Veiko tuli hobuseid rautama/värkima, oli vaja märasid. Lasime mära karja sisse ja paljud said valmis. Veiko pidi ära minema, aga ta tuleb see nädal uuesti, et teised ka lõpuni teha.

Nicolai viis Cili Ulvi juurde. Aitasin peale panna. Väga ilusti tuli, nii harjunud juba sellega. Järgmiseks aitasin täkud sisse tuua ja siis aitasime Veikot(tõime hobused, hoidsime). Veiko tundub väga sõbralik ja tore inimene. Rääkisime juttu ja ta noris ka mind :D Mari hoidis hobuseid algul ja ma toimetasin paberitega. Pärast hoidsin ma hobuseid ja siis küsisin, et palju veel teeme. Ta ütles, et nii, kuidas ma jaksan- pean ju hobuseid hoidma ja paberitega majandama, ise naeris :D Ajas ennastki naerma. :P

Kui Veiko ära läks, oli meil natuke veel sisselaskmiseni aega. Jõime kohvi ja rääkisime tüdrukutega juttu. Mina läksin mulke avama, et Mari ja Janeli veel õppida saaks. Eriti Janeli, sest ta väga vähe teinud seda. Olympia ja Pippi olid jälle vales koplis. Olympia hüppas koos aiaga üle, aed läks puruks. Pippi pidi siis ainult u 50 cm aeda hüppama. Pärast oli Olympia hüpanud sinna aeda, kust hobused juba sisse olid läinud ja siis ta paanitses seal. Hakkas mulku hüppama, aga jäi taha kinni ja siis nöör täiega venis, aga katki ei läinud õnneks. No minu juurde ta muidugi ei tulnud, ma tegin mulgu lahti, aga ta hüppas maneežikarja tagasi. Lasin siis need ka sisse ja kõik oligi peaaegu valmis. Söötsime hobused ja siis mõtlesime, et võiks jälle paadiga sõita. Maarja tuli ka meiega. Päike tuli ka õhtul välja, ilus oli kõik ümberringi nüüd. Muidugi sai meil ka kõvasti nalja- kas sellepärast, et Maarja sai "natuke" märjaks kogemata või et Marile mingi asi näkku lendas, kui ta aerutas :D

Tore päev taas :)

Sunday, May 9, 2010

09.05.10

Minu 10 päeva algasid taas. Täna oli siis Heimtalis koolisõidu ABC. Meie omadest võtsid osa Maarja, Eliise, Roosi, Silvia, Nicolai, Martin ja Tatjana. Kõigil läks mu meelest väga hästi. Nic võistles raskemates skeemides. A-skeemis, mingi lihtne skeem, sai esimese koha kõigi seast MAARJA. Üldarvestuses oli tal ka kõige suurem protsent. Tublid olid. Me Mariga tegime veits groomi tööd, kui seda nii võib nimetada.. Natuke ikka abistasime, meid olid suht palju seal ka tegelt. Esimest korda elus panin hobuse treileri peale :D Taas midagi vajalikku juures.

Kui me kuskil pool 5 tagasi jõudsime, pidin Willrose karjamaalt tooma. Ajasin teda umbes 15 minutit taga, kuni lõpuks ta oli väsinud, hingeldas ja oli märg. Mina oleks võinud veel natuke joosta. See oli jälle selline hetk, et ta lihtsalt jäi seisma ja vaatas, et kas ma ikka tulen ta poole. Tulin ja ta lasi ka. Karja juurest ei tahtnud ära tulla, aga panin paika kohe.

Peale seda läksime tuppa ja meid pandi kohe laua taha istuma ja sööma. :P Sõime kõhud täis ja siis Nic kutsus meid appi Willrose peale laadima ja läksime Ulvi juurde kaasa ka. Viisime Willrose ära ja läksime Heimtali Leopoldi ja Citta järgi, üks sadul jäi ka ennist maha.

Tagasi jõudes oli kell juba nii palju, et hakkasme hobuseid sisse laskma. Õnneks on Maril ka nüüd selge, et kes kus käib, sain ma ka esimest korda mulkude juures olla ja hobuseid välja lasta. Olympia hüppas jälle vahepeal üle aia, Pierrot oli ka vales aias, Pippi oli seal samas, kus Olympialegi meeldib käia. Peabki vist Pierrot ja Olympia ikka kohe oma karjaga välja laskma. Teinekord lähevad koos aiaga äkki. Söötsime hobused ja siis võtsin Krissu ja läksin trenni tegema. Nicolai ütles, et võiksin temaga ratsutada. Muideks, meie nö projekt on Krissu vormi saada kahe kuuga. Maris on ühe korra temaga sõitnud, mina nüüd ka ja kordetasin ükspäev. Ta on pikalt seisnud, aga ta võiks ju liikuda ja vormis olla enamvähem. Ega ma pikalt ei teinud, umbes poolt tundi- talle piisas sellest, sest tegin natuke galoppi ka. Vasakut pidi on ta raskem natuke, paremat pidi oli tublim. Aga noh, poni on poni.. Ja kui natuke rohkem nõudsin, lõi kohe takka üles. Kohe mitu korda ja vahepeal ka järjest. Muidu oli väga tubli ja üpriski kuulelik. Selles suhtes jäin rahule.

Homme hommikul söötma! :)

Saturday, May 8, 2010

08.05.10

Magamisest ei tasu rääkidagi, sest siin ma ei suuda magada lihtsalt.. Ärkasin taas 8-st. Kuna eile kadus Ramsese 1 kaloss ära, läksin seda otsima. Leidsin mingid vanad ja katkised päitsed, mis on kuskilt maa seest üles tulnud ja kalossi ka õnneks.

Eile hilisõhtul tuli Mariti hobune Saliera meile. Marit peaks homme mingi aeg jõudma, Kadi tuli täna juba. Meie 2 uut ratsastajat. Üks koolisõitja ja teine takistussõitja. Igaljuhul, Mariti hobune on väga ilus, aga selline suht ärevil olekuga ja kardab palju. Muidu tundub väga tore tegelane. Mina hoolitsesin ta eest täna. Panin jalutamiseks kaitsmed ja jalutasin nats aega maneežis, Mari jalutas lõpuni ise, sest ma polnud söönud ja kõht läks väga tühjaks. Algul ma peaaegu et jooksin ta kõrval, hiljem oli ta juba rahulik ja käis vaikselt. Õhtul tõin autost ta söödad tema talli ja andsin talle tema sööta.

Vanilla ikka lonkab. Eile kui sisse tuli, vaatasin, et väga vaevaliselt käib ja toetab jalale. Välisvaatlusel ei märganud ega tundnud midagi. Ei tea mis oli.. Vb tõmbas sopas ära kuskil vms. Igaljuhul täna oli ta sees ja puhkas.

Vaatasin veel trenne ja puhkasin vääääheke. Panin Nicolaile Leopoldi valmis. Olime Mariga aastaste täkkude juures tükk aega. Silitasime ja tegelesime nendega. Nii armsad on kõik. 2.aastaseid vaatasime ka niisama.

Maarjaga käisime enne lõunat "kalal"- mõttetu püük, kuna nii palav ja paha oli ja me olime paadis, mida Maarja loksutas :D Ükski kala ei tule ligi nii ju :P Ja siis me lihtsalt lõpetasime ja sõitsime natuke niisama. Õhtul mõtlesime Mariga minna. Roosi ja Silvia tahtsid ka kaasa tulla. Sõitsime natuke kanalis ja siis läksime ikka järve peale. See oli väga raske, sest üks koht kanalis oli kõrkjaid täis ja sealt oli raske läbi minna. Silvia ja Roosi korjasid need eest ja lõpuks pääsesime läbi. Tegime paar kiiremat tiiru ja läksime tagasi.

Hobused olid juba sisse lastud, enne sõitmist lasime hobused sisse ja söötsime. Peale seda kohe läksime paadiga järvele.

Ja issand mis ilm oli. Nii lämbe, täiesti tuule ja õhu vaba. Tallid olid ka selle tõttu paha haisu täis. Selline paks ja umbne õhk. Paar suuremat mürinat käis ka mingi aeg ja hiljem tekkis äkki selline tuuletorm, et liivaplatsilt lendas igalepoole nii palju liiva. Vaatasid õue, siis oli kõik kergelt hall. Ja kui tuli, siis ikka tuli. Hoovihmad käisid läbi. Päris korralikult.

Pierrot oli vales karjas, aed oli ühest kohast maas. Eile Pippi ja Olympia panid üle 2-e aia, kui kõik sees olid, sest nad olid üksi suures tühjas koplis ja pärast oli vaja ju tagasi saada, siis panidki üle aedade. VOT

Maarja on ka äge ;)

07.05.10 Edited

Ohjah, täna olin veel varajasem. Aga pole hullu, see mu enda valik. Täna oli kõik pm sama. Aitasin hobuseid sisse/välja tuua ja viia. Tekitasin vajadusel, jalutasin.

Trenni saime ka. Olin taas Puhhiga. Appi kui mõnus ta on. Ta on vasakule poole raskem ja algul ikka kangutas vastu ka. Muidu oli suust päris hea, lõdvestas ja hakkas tööd tegema. Peale galoppi oli eriti pehme ja mugav. Tuli alla ja käsitlemine oli palju parem. Traavis ka hakkab juba rohkem alla tulema ja end kandma korralikult. Jäin väga rahule, Anx jäi ka :) Siis hüppasime paar korda väikest takistust. Vb mingi u 40 cm kõrge rist. Tulin traavis- ta põhimõtteliselt astus lihtsalt üle sealt. Paar korda veel nii ja siis galopis. Siis tegi juba hüppe moodi liigutust ka. Vasakust jalast algul kõike, seetõttu tahtis ühe korra ka kõrvale puigelda, aga ei lasknud. Nüüd muutis Anx veits takistust, pani lati sirgelt, üks jäi viltu. See oli vb mingi u 50 cm kõrge või nats rohkem. Selline püss on Puhh ikka. Ma jäin ülirahule. Ühe korra kadusid mu jalused ja ma hüppasin nendeta. 2 korda tippis lõpus natuke ja tuli mingi kitsekas suht ja viskas mu sadulast suht välja, aga selga jäin ikkagi, 1 kord ajas lati maha. Muidu oli väga tubli ja hüppas ilusti, ilma ühegi vastuhakkamiseta. Hea hobune on, mulle nii meeldib ta. Tema oli väga tubli ja mina ka, nagu Anx ütles. :) Progress on toimunud ja ma olen väga happy selle üle!

Trenni ajal tuli Anne ka korraks rääkima, et tal Lusika turismitallu asja ja et me võiks ka kaasa minna. Pool 5 oli start. Täitsa lõpp kui ilus seal oli. Selline aed! Tiigid, peenrad, puud ja põõsad, lilled. Appi. Kui praegu oli juba ilus, mis siis veel suvel on, kui lilled õitsevad ja kõik puud/põõsad lehtes on. Uhke värk igaljuhul. Väga ilus koht oli.

Kui tagasi jõudsime, saime natuke niisama olla ja siis hakkasime hobuseid sisse laskma. Sellega läks kuskil pool tundi ainult. Ega kiiremini ei saakski enam. Saime Anne käest suitsetatud latikat, mmmm kui hea see oli.

Pärast pakkus Maarja mulle Tordiga proovida. Eelmine kord oli küll väga spuuki. Ta oli selline lennuk mu all ja ma ei osanud midagi teha. Proovisin küll, aga välja ei tulnud. Eile oli kõik aga teine. Muidugi olen ma juba õppinud palju ja see tuli kasuks nüüd Tordiga + Maarja juhendab väga hästi. Ta teab ja tunneb Torti ju nagu oma viit sõrme. Sain teha vaikset ja rahulikku traavi, hobune lõdvestas ja tuli alla. Galopis samamoodi, kuigi oli ka hetki, kus ta ikka kiirustas veits. Eile oli ikka tunduvalt parem ja Maarja ka hullult kiitis ja rääkis, et super! :) Nii tore. Torden on ka väga tubli, raske sõita, aga tubli.

Kordetasin Krissut ka. Ta vaja vormi saada või vähemalt natuke paremasse seisu, kui ta praegu on. Tubli oli.

Nüüd olin ma suht väsinud, kuna Bucephalosega oli selline töö ja trenn ja siis muud tegemised ning lõpuks Tordeniga. Ei, aga mõnus oli :)

Thursday, May 6, 2010

06.05.10

Täna olin eriti varajane ja kuna enam und ei tulnud, jäingi ülesse. Mis ma siin ikka tegin. Tõin või viisin hobuseid taas. Tekitasin neid. Vaatasin 3-aastaseid niisama ja patsutasin neid. Aitasin Anxi noore hobusega. Tegin Anxist palju pilte, kui ta oma noorte hobustega lahtiselt maneežis sammu ja traavi tegi. Walhalla ja Winona on nii tublid ikka :)

Kell kaks tulid lapsed ja me saime koos nendega trenni minna, sest neid oli ainult 2. Mina, Maris ja Mari saime ka trenni. Mina Puhhiga, Maris Krissuga ja Mari Leiaga. Mu meelest läks kõigil väga hästi :) Ma olin endaga ja eriti Puhhiga väga rahul. Täna ta polnud ju soe ja ma tegin terve trenni ise temaga. Korra käis Anx seljas ja pani nö paika hobuse, et ta oleks all ja jääks sinna.. Muidu oli kõik väga hea. Ma sain ise ka ta alla ja lõdvestada sammus ja natuke ka traavis, aga ma pole nii konkreetne, kui peaks olema. Galopp on ikka nii mugav ja mõnus. Traav samamoodi. Jalusteta kergendamise ajal tundsin, et ma kohe lendan siit välja. Katapulteerun. Ta traav on väga välja viskav, aga sain hakkama. ÜLIRAHULE jäin, selline nunsu ja tubli poiss!

Puhhikesega


Mari, Maris ja mina
Siis tõime Pippi ära. Nad olid koos Olympiaga kahekesi suures tühjas koplis, kus keegi olla tegelt ei tohiks. Pippi läheb ju alt läbi ja Olympia hüppab üle :D Ütlesingi Marile, et peaks kunagi jälgima tulema, et tahaks näha, kuidas nad sinna lähevad. Aga siis vaatan- Olympia võtab hoogu ja tahab hüpata, aga tuleb tõrge. Lähen aeda ja ajan teda eemale lihtsalt, plaksutasin. Tema võttis hoogu ja pani üle aia, tagumised jalad jäid kinni ja tõmbas aeda pikalt kaasa, aga õnneks katki ei läinud. Naljakas oli :P

Olympia- lendab üle aedade, käib kus koplis tahab. Tema ongi see, kes mind lõi.

Pippiga sain ka mingi 10 minti jälle sõita, aga õues seekord jälle. Ei olnud nii hea kui eelmine kord, kangutas kohati päris kõvasti ja ajas pead upakile. Anx ka pusis tükk aega. Natuke lõdvestas ja tuli korraks alla, aga see oli ka kõik. Tglt on ta ju noor, talle ei meeldigi see küsimine, aga küll teeb trenni ja õpib. Muidu on väike nupsik.


Õhtul aitasin hobuseid sisse lasta ja söötsin ka, korjasin tekid.

05.05.10

Täna ei maganud ma ka kaua. Hommikul aitasin maneeži loopida taas, ääri ja nurki. Päeva jooksul tõin või viisin hobuseid sisse ja välja. Mingi aeg tuli teine sepp- Ahto. Tegi kuskil 15+1 hobust.

No nii see päev läkski. Väikseid asju leidis ikka, mida teha. Mingi aeg siis Anx kordetas ja sõitis Pippiga. Küsis siis jälle, et kas tahan ka proovida, et ta tahaks mind talle selga panna :P Läksingi rõõmsalt, kordele. Ta oli suht ärevil. Maneežis ta pidigi olema selline. Muidu oli päris mõnus. Galopp oli super mugav ja pehme. Traavis oli ka väga tubli, suht korralikult oli juba trenni saanud, ega ta ei viitsinud vastu punnida enam. Kuskil 10 minutit kestis. Mingi aja pärast hakkas ta Puhhiga tegelema. Sõitis ja siis küsis jälle mu käest, et kas ma tahan proovida. Eks ma ikka tahan ju :P Täitsa lõpp, traav on nii mõnus ja selline viskab palju välja sadulast. Täiega meeldib selline traav. Galoppi tegin ka- nii pehme ja mugav, nagu Pippilgi. Puhhiga ei olnud korde peal. Anx ütles, et me olime tublid ja mul on hea pehme käsi, mis talle meeldibki. Istak on ka kõvasti muutunud, mina olen rahul. Kõik see kestis umbes 20 minutit ja sama ajal oli Maris Leiaga trennis.

Õhtul aitasin hobuseid sisse tuua ja pm oligi kõik. Poes käisime ka, auto pungil täis :P


Wednesday, May 5, 2010

04.05.10

Esimene vaba päev. Hommikul ärkasin selle peale, et Maris tuli küsima, kas tahan kaasa minna Ulvi juurde, Wendyt viima ja Seraphinat tooma. Algul mõtlesin ja ütlesin, et ei taha, aga siis mul ei tulnud und ja nats aega mõtlesin veel ja siis panin jooksuga riided selga ja jooksin kähku. Jõudsin ilusti, aga ega muud ei olnudki, kui hobune maha ja hobune peale. Pole hullu, vähemalt nägin Siirit :) Nii hea meel oli selle pärast :)

Siis kui tagasi jõudsime, aitasin Anxil maneeži teist nurka korda teha ja ääri sisse visata. Palju ilusam nägi välja juba.

Õhtul tuldi Maikeni hobustele järgi- Saladini ja Rihanna järgi. Saladiniga oli selline pusimine. Ei tahtnud üldse peale tulla. Selline jänes on ikka. Küll ta alles keksis ja tõusis püsti ja oli paanikas. Sai siis üht rahustavat asja, SEDALINI. Auto aeti talli ukse ette ja tal polnud kuskile enam minna. Läks veel aega ja lõpuks hakkas vaikselt peale astuma. Ja saimegi viimaks peale. Kuskil pool tundi ja isegi rohkem võis kuluda selle jaoks. Rihanna tuli aga päris ilusti, ei osanud astuda sinna peale, aga tõsteti jalga ja kui oli natuke peal, läks üleni peale ilusti. Sellega läks max 5 minutit. Normaalne hobune on. Saladin on natuke uhhuuu peast.

Õhtul mingi 10 aeg läksime Maikeni korterisse talle vajalikke asju kokku panema. Ilus korter oli ja nii palju hobuse asju ikka. Tegime nimekirja, mida vaja oli ja otsisime üles. Saime kõik vajaliku kätte ja juba homme liigub Saladin ja Maikeni teised asjad Saksamaale.

Õhtul tegi Maarja pannkooke ja kui tagasi jõudsime, oli kell pea 11 ja saime pannkooke maasika toormoosiga süüa, näämmmm. :)

Tsauki!


03.05.10

Täna hommikul söötsin üksinda. Ma arvasin, et läheb kauem, aga kokku umbes tund ja 15 minutit. Kõik süsteem on täitsa selge. Selle tõttu läheb ka nii kiiresti.

Täna oli mu viimane päev "tööl". 15 päeva jutti. Nüüd tuleb 5 vaba päeva, mis ma siin veedan. Puhkan siin, kuigi sellest ei tule väga midagi välja :P Nagunii ma aitan, mitte ei vaata pealt, käed taskus.

Esimese asjana koristasime tribüüni pärast pühapäevast õhtut. Nii kole ja must oli kõik. Kui see sai valmis, tegime maneeži korda. Viskasime ääri sisse Anxiga ja ta kaevas üht nurka madalamaks. Jumala läbi võtab see tegelikult. Peale ühte nurka ei jõudnud rohkem teha, sest hobused vajasid ka tegemist.

Kuna Anx tahtis Pierrot´ga sõita ja maastikule minna, siis ütles, et ma tuleks ka ikka ja ma läksingi- Princess Leiaga :) Algul kiirustas täiega sammus, aga siis rahunes ja kõik traav ja galopp oli väga mõnus. Esimese väikse galopi ajal andsin ratset veits järgi ja ta kasutas seda kohe ära. Hakkas kiiktooli tegema. Kaska vajus silme ette täitsa, aga õnneks sain ratsme kohe jälle tugevamini kätte ja ta lõpetas. On alles. Aga ta on ikka niiiii nunnu, niii armas, selline ninnunännu ju. Tahaks küll endale teda. Üks lemmik on ta mul. Pippi meeldib ka täiega. Lihtsalt meeldib. Samuti on nii armas ja vaatab hästi, kui hüüad teda :) Üks naljakas asi juhtus ka. Me jalutasime ühest talust mööda ja koer haukus. Äkki see koer hüppas kuskilt nurgast välja ja Pierrot natus ehmatas, aga rohkem välja ei teinud. Leia aga see eest- tagumik vajus hästi madalaks, peaaegu et puudutas maad ja ta hüppas kraavi. Õnneks see kraav oli lauge ja polnud sügav. Käisime nats aega kraavis ja siis ronisime välja :P Tuli veel koeri ja ta ehmatas veel, aga mitte nii hullult. Jõudsime liivaplatsini ja tegime platsil ka natuke trenni, sest maastikul tegime väga vähe midagi. Tegime traavi ja galoppi. Nii mõnus oli, ma jäin endaga ka rahule, Leiaga nagunii. Lasin end täitsa vabaks, jalad rippusid ja lihtsalt liikusin kaasa. Anx õpetas ikkagi mind. Ikka natuke kipub ju vahest pinges olema, aga Anx siis seletas ja ma sain väga hästi hakkama pärast. Palju mugavam oli endal ka olla. Nii lihtne tundus siis kõik. Vääga hea :)

Kordetasin Ma Belle ka.

Ohho, siis tuli Veiko ja värkis hobuseid. Saphir oli vist kõige jubedam, Leia ka. Nüüd on palju ilusamad nad :) Umbes 15 hobust tegi ära vist.

Siis puhastasin Pippi ja läksime Änkyga koos Ninja ja Pippiga liivaplatsile kordet tegema. Ma kordetasin Pippit. Väga tubli oli, nagu tavaliseltki. Natuke ärevil oli, kuna teist korda õues alles.

Peale seda oli kell juba palju ja täna ei teinud rohkem hobuseid. Õhtul söötsime.

02.05.10

Oops, avastasin täna(5.mai), et mul pole 2. mai kohta midagi kirjas :S. Olen unustanud ja kiire on ka olnud..

Teen lühidalt, sest ma väga ei mäleta, mis toimus ja kuidas täpselt.. Hommikul puhastasime taas tribüüni ära.

Täna jäid veel võõraid hobuseid meile, mingi 7 tükki. Meie noored märad, ponid ja Vegas läksidki siis seekord küüni üheks ööks. Sealt veeti kõik kola minema ja hein ning jook oli seal olemas. Sisse tulid hobused päris ilusti. Said oma kaera kätte ja läksidki küüni. Seekord läks nendega hästi..

Jamesi trennid olid ka nagu ikka. Neid sai palju vaadatud ja Nicolaile panin Leopoldi ka valmis.

Oligi kõik pm..

Sunday, May 2, 2010

01.05.10 Esimene hull päev!

Sissejuhatuseks- küll me oleme tublid praktikandid.

Hommikul äratus kell 6 taas ja läksime söötma Marisega. Siis meil jäi nii palju aega tööpäeva alguseni, et Maris sai magama jääda, aga mul und ei tulnud ja Anx ütles, et võiks käbe ühe noorega enne trenne ära teha jõuda. Võtsin Walhalla ja puhastasin ära. Ta kardab seal pesuboksis olla. Aga ma rahustasin ja kiitsin teda ja ta oli väga tubli. Seisis täiesti paigal, ei liigutanud kõrvagi. SUPER tubli. Natuke vahest ikka vaatas punnis silmadega, aga ma rahustasin ja see mõjus talle. Anx tegi talle kordet. Peale lõunat tegi ta Winonaga kordet ja kõõlus seljas, tegi kordel sammu ja traavi, mina aitasin.

Järgmiseks puhastasin Leia Maritile ära ja tegin taas tribüüni puhtaks. Leopoldi pidin ka puhastama ja valmis panema Nicolaile. Vaatasin veel trenne ja lõunal saime jälle suures majas süüa. Panin tekid ka pesema. Siis oli õnneks päris kerge olla, kuna olin ju hobustega ja mul eriti midagi teha polnudki vaja, kui hobuseid tuua, puhastada ja valmis panna. Enne lõunale minekut pidin Olympia tooma. Tema on ju selline, et vahest tuleb tuju ja jookseb eest ära. Eks sa siis aja teda seal karjamaal taga. Umbes 20 minti ajasingi.. Ei lasknud tal süüa ega karja juures olla. Panime koos galoppi ja mingi hetk lihtsalt jäi näoga mu poole seisma ja lasi mind ligi ja siis koos rõõmsalt(aga väsinult) kõndisime talli poole. Lõunal saime jälle head suppi ja rääkisime juttu ja vaatasime taas trenne.

Kuskil 8 aeg hakkasime söötma ja hobuseid sisse laskma. Siit see hullumaja suht algaski. Samas väga hea kogemus taaskord. Räägin kõigepealt sellest süsteemist, mis eile oli. Väiksed täkud läksid kõik oma boksidesse, ainult 2a. märad ja pisemad läksid küüni. Ponid ja Vegas ja Maagia läksid ka koos Tordiga küüni. Sugumärad tulid ka sisse. Väiksed täkud tulid ilusti sisse. Järgmisena väiksed märad. Pool karja tuli sisse(need 2a. ja targemad), pisikesed jäid välja.. Nad vist kartsid põllu peal põlevat lõket. Jooksid ringi ja lihtsalt ei tulnud sisse. Pierrot aitas nii palju, et mingi 3 suuremat mära tulid sisse, teised ei teinud väljagi. Proovisin neid siis ajada, said juba mulgu ligidale, aga siis pöörasid otsa ringi ja panid galopis tagasi. Mõttetu jooksmine, mina oma põlvedega. Nad ei ole mulle tunda andnud, aga pärast tänast õhtut, parem valutas natuke.. Okei, nad ei tahtnud kuidagi tulla. Me lasime siis sportkarja sisse(maneežikad). Järgmised 2 totut, Winona ja Ma Belle, mõtlesid, et võiks ka ju koplisse jääda ja ringi joosta. Maris võttis kaera ja lõpuks saime Winona nööri otsa ja siis need saime sisse. Aga pisikesed kurjamid.. Ühe võtsin käe kõrvale ja mõned tulid kaera ämbri järgi. Me olime mulgu juures peaaegu ja siis üks eestvedaja pani jälle minema ja ma käbe võtsin oma varsalt ka nööri küljest, sest esiteks polnud see meie nöör ja teiseks, ta oleks niivõinaa lahti tõmmanud. Natuke aega suutsin tagasi hoida, aga kuna teised olid juba temast kaugel, läks ta paanikasse ja tõmbas ikkagi ära.. Ja jooksid jälle kopli keskele tagasi.. Rääkisime Annega, ta ütles Nicolaile, et ta appi tuleks. Me siiski olime ainult kahekesi ju. Tatjana ja Martin olid ka väga armsad. Küsisid, et kas saavad kuidagi aidata. Väga toredad on :) Võtsime siis vanema mära Maagia kaasa. Väljas oli juba täiesti pime. Lõpuks nad tulid Maagia järgi, väljas pime ka ja ega nad ei julge üksi olla seal. Andsime porgandid ja kaera ära ja saime neid küüni paigutama hakata. Päris ilusti läksid. Nüüd jäi veel märad sisse lasta. Nemad tulid ka päris ilusti. Kuna väiksed sõid palju heina ära, pidime veel heina panema ja kaera andma. Finally, kell oli 23:15 umbes, kui kõik valmis sai, sest pidime teistes tallides kaera andma ja väikses tallis jootma, sest midagi oli katki läinud.. Keegi ei saanud juua seal jootjatest.. Oeh.. Kõht läks ka juba väga tühjaks, aga õnneks saime suht kohe siis süüa. Kell oli pea 12, kui voodisse saime. Kella 6-st südaööni.. Õnneks homme hommikul söötma ei pea. Saame magada natuke.

Mis me oleme Marisega tähele pannud- alati, kui me mõtleme, et oo, täna saame varem magama, siis see ei lähe nii! Eile oli samamoodi. Selline lihtne päev, aga õhtu läks suht ärevaks ja pikaks.. Arutasime Marisega veel õhtul paljusid asju.. Kui nüüd hakata mõtlema ja võrdlema. Nt siin üks tööline, kes on 3 aastat siin töödanud, ta ei tea hobuste nimesid ega midagi, tal pole meeles, kes enne sisse tulevad jne.. Meie oleme siin nii vähe olnud ja on kõik selge juba. Ja me arutasime seda, et tegelikult peavad Anne ja Nicolai meid juba usaldama, kui nad meid ainult kahekesi, praktikante, saadavad hobuseid sisse tooma.. Eriti kui on mingi uus režiim hobustele ja neid on nii palju. Õnneks mina juba tean, kus kõik hobused käivad. Mõtlesime, et ilmselt seda töölist ei usaldaks nad seda tegema, sest nad teavad ju, milline ta on. Selle üle oli ainult hea meel.

Homme lähevad vist kõik võõrad minema, saab kõik jälle õigesti teha, nii nagu hobused on harjunud.

30.04.10

Täna algasid Jamesi trennid. Sellega kaasnesid mitmed muudatused, mis algul olid segadust tekitavad. Okei, ma olen kindlasti midagi ära unustanud, mis see päev toimus, sest ma ei jõudnud 30.04.10 blogi kirjutada(kirjutan 2.mai praegu).

Hommikul söötsime Marisega, läksime natuke hiljem, sest nii oli aeg parajam. Kuskil pool 10 oli juba esimene trenn.

Enne trenne tegi Anx veel ühe noorega kordet natuke. See oli Ninja, ma puhastasin ja panin valmis ta. Siis puhastasin Olympia, Puhhi, Leopoldi ja Roni tõin Kirsikale. Algus oli enamvähem, ainult vaja puhastada, saduldada, hobused tuua ja trenne vaadata. Tribüüni tegime ka enne korda, sest see oli päris liivane ja must.

Vaatasime trenne, mis olid väga huvitavad. Jamesil on nii hea silm. Ta näeb kohe, kui midagi on valesti ja parandab selle hetkega. Väga hea õpetaja on. Kuigi olen kuulnud, et Tallinnas ei arvata temast eriti midagi, pole keegi ju kokku väga puutunud, siis nüüd on meil Marit, kes kindlasti temast head seal räägib..

Igaljuhul, õhtul oli meil vaja 8 erahobust ära kuskile paigutada. Pisikesed märad läksid sugumärade talli, märad jäid välja. Õnneks oli väga soe. Sellega läks enamvähem. Algul pidid pisikesed küüni minema, aga kuna see oli igasugust kola täis, saime lihtsamalt hakkama.. Ma ei kujuta ette kui kaua meil läinud oleks, kui oleksime pidanud väiksed sinna panema..

Peale lõunat käisime maastikul, selline sammu maastik ja väheke traavi ka. Päris jube oli tegelikult.. Kui vaadata, kuidas nad väikestega sõidavad, siis on arusaadav, miks nad sellised on. Neil lastakse maneeži teha seda, mida tahavad pm. Aga arusaadav, et väiksed on vähe sõitnud tegelt ja ei saa nii hästi hakkama. Kuigi hanereas sõitmist ei tohiks ikka teha lasta. Selle peaks hakkama saama. Sellepärast oligi Vegasega raske, ta sõitis täiesti Maagia tagumikus.. Ja kui hakkasin natuke nõudma või tagasi võtma, ajas kohati pea ette ja pani samamoodi edasi. Pärast juba sai väheke paremini.. Aga noh.. Kunagi võiks minna maastikule nagu edasijõudnumatega, et saaks rohkem traavi ja galoppi ka nats :) Anxiga peab rääkima. Kui jõudsime tagasi, liivaplatsile, siis Anx küsis, et kas ma noore hobuse, Pippiga, tahan proovida. Ma siis proovisin. Täitsa teine asi ikka. Nii mõnus oli tegelikult, tegin mingi 10 minti traavi kokku. Tuli alla ja ma ise istusin ka rahulikult. :)

Õhtul tehti lõket, mis oli väääga suur. Siis olime me Marisega nagu kaks näljast platsis kõige esimesena. Niii hea söök oli. SEALIHA, nääääämm. Rääkisime veidike veel juttu ja läksime pessu ja magama ruttu! Pikk ja ärevust täis päev..